Zamknij

Toruń i Bydgoszcz bliżej statusu metropolii krajowej? Sejmik wystosował apel do rządu

14:00, 04.09.2024
Skomentuj Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zajął się kilkoma kluczowymi sprawami dotyczącymi rozwoju regionu i wsparcia dla lokalnych inicjatyw. Jednym z najważniejszych punktów było przyjęcie stanowiska wzywającego rząd do zmian w Koncepcji rozwoju kraju 2050. Sejmik zaapelował o zakwalifikowanie Bydgoszczy i Torunia – jako dwubiegunowej metropolii – do kategorii metropolii krajowych, co mogłoby mieć istotne znaczenie dla przyszłości regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Marszałek Piotr Całbecki wyjaśnił, że przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej projekt dokumentu rządowego określa wizję rozwoju Polski do 2050 roku. Obecna wersja tego dokumentu klasyfikuje Bydgoszcz i Toruń jako aglomeracje regionalne, co jest najniższym poziomem w hierarchii krajowej sieci osadniczej. Wyżej w tej klasyfikacji znajdują się metropolie krajowe, do których wstępnie zaliczono Trójmiasto, Szczecin, Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice i Łódź, oraz metropolia stołeczna.

[FOTORELACJANOWA]11483[/FOTORELACJANOWA]

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zwrócił uwagę, że takie zakwalifikowanie stolic regionu, które pełnią rolę regionalnych lokomotyw wzrostu i rozwoju, mogłoby w przyszłości wpłynąć na poziom centralnego finansowania inwestycji w województwie oraz na zakres uwzględniania regionu w krajowych planach infrastrukturalnych.

W stanowisku przyjętym przez Sejmik czytamy:

- Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego z pełnym przekonaniem wnosi o uznanie w krajowej sieci osadniczej obydwu ośrodków stołecznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Bydgoszczy i Torunia – za ośrodki stanowiące dwubiegunową metropolię krajową”. Dokument ten zostanie przesłany do premiera Donalda Tuska oraz do minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, kierującej Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Sejmik wyraził nadzieję, że rząd weźmie pod uwagę argumenty przedstawione przez przedstawicieli województwa, co mogłoby mieć znaczący wpływ na przyszły rozwój Bydgoszczy i Torunia oraz całego regionu kujawsko-pomorskiego

- wynika z pisma,

Kolejnym ważnym tematem poruszonym na posiedzeniu była sytuacja zagrożonej likwidacją spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo, która została powołana w celu budowy portu przeładunkowego. Radni województwa wyrazili głęboki niepokój wobec problemów finansowych spółki i zaapelowali do jej właścicieli o zapewnienie warunków do jej funkcjonowania co najmniej do czasu zakończenia bieżącej misji, jaką jest osiągnięcie gotowości do realizacji projektu budowy terminala. Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo jest kluczowym projektem infrastrukturalnym, który może przyczynić się do rozwoju regionu, dlatego jego przyszłość budzi duże zainteresowanie i troskę ze strony lokalnych władz.

Sejmik podjął także decyzje dotyczące wsparcia dla kilku inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych. Udzielono dotacji na organizację 6. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego oraz dorocznego toruńskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Ponadto, sejmik zdecydował o wsparciu rejonu solecznickiego na Litwie, gdzie zamieszkuje liczna polska mniejszość narodowa. W ramach pomocy dla tego regionu, który jest jednym z uboższych na Litwie, przekazane zostaną trzy mobilne pracownie przedmiotów ścisłych, które trafią do tamtejszych szkół. To wsparcie ma na celu poprawę warunków edukacyjnych dla polskich dzieci mieszkających na Litwie.

W trakcie posiedzenia radni zaakceptowali również regulaminy stypendiów uczniowskich przyznawanych w ramach programów „Prymus Pomorza i Kujaw II” oraz „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”. Zmiany w regulaminie programu „Prymus Pomorza i Kujaw Plus” pozwolą na ubieganie się o wsparcie także uczniom techników i szkół branżowych, co poszerzy grono beneficjentów tego programu i zwiększy możliwości wsparcia zdolnych uczniów z regionu.

Jedną z uchwał przyjętych podczas dzisiejszego posiedzenia było nadanie Medalu za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego inowrocławskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK). Ta zasłużona instytucja, która od 70 lat promuje aktywny styl życia oraz walory turystyczne województwa, została uhonorowana za swoje długoletnie zasługi na rzecz regionu.

Na początku obrad sejmiku miało miejsce ślubowanie nowego radnego, Jacka Woźnego, który objął mandat zwolniony przez Łukasza Krupę, wiceprezydenta Bydgoszczy.

(K,P./Urząd Marszałkowski)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

ArekArek

5 0

Czy były konsultacje miast na temat metropolii , na portalach bydgoskich mieszkańcy wyrażają kategoryczny sprzeciw dla tej inicjatywy . Może Całbecki by wyjaśnił tą sprawę , bo szykuje nam się nowy konflikt .

20:40, 04.09.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QpaQpa

3 0

Wyp... Tych dziadków z sejmiku... Sami niedorozwinięci

22:25, 04.09.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kuj-PomKuj-Pom

2 0

Jako województwo jesteśmy daleko z tyłu pomimo świetnej lokalizacji. nasi włodarze to hejterzy wzajemnie się opluwający bez wizji rozwoju regionu. Sprzeciw p. Bruskiego i jego popleczników powoduje, że dalej i bardziej będziemy odstawać od innych wijewództw, a Bydgoszcz będzie o to oskarżała urząd marszałkowski. Bez zgody obu miast i wizji rozwoju nie mamy szans na lepsze.

11:28, 05.09.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%