189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. BO zyskuje na popularności. Wpłynęło o 12 procent więcej projektów niż w zeszłym roku.
Znamy już pełną listę projektów, na którą mieszkańcy mogą głosować w ramach budżetu obywatelskiego. Do 14 czerwca można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
Projekty do 12. edycji budżetu obywatelskiego w Toruniu były zbierane przez miesiąc (od 17 kwietnia do 17 maja). Każdy mieszkaniec mógł zgłosić trzy propozycje – dwie do puli lokalnej i jedną do ogólnomiejskiej.
Łącznie do Urzędu Miasta Torunia wpłynęły 192 projekty, z tego:
- 189 projektów znajduje się na liście - są to projekty poprawne formalnie i przekazane do oceny merytorycznej;
- 2 projekty zostały wycofane przez wnioskodawców;
- 1 projekt nie znalazł się w wykazie ze względu na niespełnienie wymogów formalnych (niepełna lista poparcia dla wniosku).
Jak zwykle najwięcej wniosków – bo aż 56 złożono do puli ogólnomiejskiej. Także dużo - aż 22 propozycje wpłynęły dla osiedla Wrzosy, a 20 dla Chełmińskiego.
Zaskoczeniem jest mała liczba wniosków dla osiedli: Grębocin-Bielawy (2) i Staromiejskie (tylko 1), przy czym może się zdarzyć, że w toku analizy merytorycznej niektóre wnioski zmienią swoją pulę z ogólnomiejskiej na właściwą lokalną lub odwrotnie.
Warto odnotować, że w tym roku torunianie złożyli więcej projektów niż w poprzednim – aż o 12%.
Phoenix10:48, 05.06.2024
0 1
Trzy kwestie w sprawie BO:
1. Składanie wniosków powinno ograniczyć się do samego ich składania skoro i tak kosztorys robiony jest po stronie miasta, więc nie ma sensu obarczać nim składającego oraz nie powinno być zbierania podpisów, bo jest to często problemem dla pracujących, którzy nie mają na to czasu. Sumarycznie, projekty składają ciągle te same osoby lub Rady Okręgów.
2. Realizacja BO nie powinna ograniczać się do samego zrobienia, ale również do pielęgnacji danego projektu. Przykład, to projekt posadzenia tuj przy pętli Czerniewice. Drzewka posadzono w piasku, bez kory i bez podlewania uschły w ciągu kilkunastu tygodni. Nie ma dziś śladu po tym projekcie, na który wydano pieniądze.
3. Powinno ograniczyć się wydawanie pieniędzy miejskich na wydarzenia cykliczne w ramach BO. Przykład to festyn parafialny na Czerniewicach, który zgłaszany jest co roku, co roku przechodzi, bo jest mało wniosków w tej dzielnicy i kwalifikują się praktycznie wszystkie i choć impreza kierowana jest głownie do określonej grupy odbiorców i nie jest darmowa, to w BO na przyszły rok zapisano już kwotę 40k złotych na ten cel, co wydaje się być absurdalne. 10:48, 05.06.2024