Zamknij

Wyjątkowy autobus stanie przed urzędem marszałkowskim. To już "krwawa" tradycja

14:00, 17.04.2024 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com

Na ten tydzień zaplanowano kolejną akcję oddawania krwi. Krwiobus, już tradycyjnie, stanie przed urzędem marszałkowskim. Akcja jest cykliczna i powtarzana w każdy trzeci czwartek miesiąca. 

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Wakacje i okres powakacyjny to okres, w którym stali dawcy oddają mniej krwi, a zapotrzebowanie szpitali na ten cenny lek wzrasta. Ma to związek przede wszystkim ze zwiększoną ilością wypadków na polskich drogach. Z tego, jak cenny to lek, zdaje sobie sprawę włodarz województwa.

- Twoja krew może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji 

- mówi marszałek Piotr Całbecki.

Specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie w czwartek (18 kwietnia) na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

Kto może zostać dawcą?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W 2024 roku pobór krwi na placu przed Urzędem Marszałkowskim odbędzie się jeszcze: 20 czerwca, 18 lipca, 19 września, 17 października, 21 listopada i19 grudnia.

Czytaj także:

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

patomorfologpatomorfolog

1 0

Czy krew zasz-czepionych na Cov-Id 1984 jest bezpieczna? https://ekspedyt.org/2024/04/12/technologia-genetyczna-a-szczepionki-mrna/
https://dakowski.pl/odtajniono-projekt-szczepionki-na-covid-19-firmy-biontech-rozpoczal-sie-zanim-w-ogole-zgloszono-jakiekolwiek-przypadki-covid-w-maju-2019/ 06:05, 18.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Patrycja D.Patrycja D.

2 0

No właśnie chyba jest coś na rzeczy : https://babylonianempire.wordpress.com/2024/03/25/naukowcy-zaniepokojeni-transfuzjami-krwi-od-pacjentow-zaszczepionych-oraz-chorujacych-na-long-covid/ 06:42, 18.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%