Zamknij

Archeolodzy z UMK odkryli pochówki w XIII-wiecznym kompleksie św. Ducha k. Bramy Klasztornej

14:00, 16.03.2024 PAP
Skomentuj Archiwum DDToruń Archiwum DDToruń

Podczas badań niewielkiego terenu przy Bramie Klasztornej naukowcy odkryli dotychczas poziomy użytkowe z późnego średniowiecza - być może z początków XIV wieku. Jak powiedział PAP dr Ryszard Kaźmierczak z Katedry Starożytności i Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii UMK, odkryto m.in. oryginalny bruk z XV-XVI wieku.

Archeolodzy z UMK odkryli pochówki w XIII-wiecznym kompleksie św. Ducha przy Bramie Klasztornej w Toruniu. To jeden z najstarszych toruńskich cmentarzy. Naukowcy spodziewają się bardzo dużej liczby szkieletów. Pierwszy z ujawnionych może być szkieletem kobiety z XIII w.

Odkryto także mur, który prawdopodobnie od północy zamykał kompleks św. Ducha i klasztoru benedyktynek. Podkreślił, że na pewno na tym terenie jest cmentarz, który towarzyszył kościołowi.

"W tej części, w której obecnie kopiemy, wychodzą pierwsze pochówki" - relacjonuje dr Kaźmierczak. Reporter PAP w rozmowie z archeologami będącymi na miejscu ustalił, że odkryto cały szkielet, który może być szczątkami kobiety z XIII wieku. Oczywiście muszą to potwierdzić szczegółowe badania.

Naukowcy spodziewają się jednak na tym terenie bardzo dużej liczby szkieletów. W profilu wykopów od strony zachodniej widać m.im. czaszki.

Archeolodzy odkryli także nieokreślone konstrukcje drewniane, które pochodzą być może z wczesnego średniowiecza. Badania są prowadzone w tym miejscu z uwagi na projekt, który zakłada budowę komory ściekowej w związku z modernizacją Bulwaru Filadelfisjkiego.

Dr Kaźmierczak wskazał, że obecnie naukowcy pozyskali informacje o zachowaniu bruku, jak i fragmentu muru, które miałyby zostać przysypane i pozostawione w tym miejsu. Nad nimi miałaby powstać komora oraz potrzebne instalacje.

Decyzje w tej sprawie - o ewentualnym rozszerzeniu badań, jak i dalszym losie odkryć, zależą od wojewódzkiego konserwatora zabytków Sambora Gawińskiego.

Odkrywany między Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi Toruniu kompleks świętego Ducha to XIII-wieczny kościół i szpital oraz zbudowany na początku XIV wieku klasztor benedyktynek. Kościół to być może najstarsza świątynia Torunia. W niej, jak oceniają historycy, należy się spodziwać pochówków w prezbiterium. Obecne badania odbywają się nieco na północny-wschód od miejsca, gdzie był kościół. Ich przeprowadzenie związane jest m.in. z tym, że prace w tym miejscu wstrzymano w październiku 2023, gdy przy pierwszej próbie montażu komory ściekowej natknięto się na średniowieczny bruk, a wszelkie służby zawiadomił o tym reporter PAP. Wówczas prace budowalne wstrzymał WKZ.

Obecne odkrycia zlokalizowane są w bardzo bliskim sąsiedztwie murów toruńskiego Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To teren, gdzie swoje prapoczątki miał Toruń. (PAP)

autor: Tomasz Więcłąwski

twi/ zan/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%