Jaki procent mieszkańców Torunia to osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? A ile jest takich osób w Polsce? Odpowiedź - więcej niż się wydaje. To grupa wysoko zróżnicowana nie mniej jednak liczna, a prognozy na przyszłość nie pozostawiają złudzeń...
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Torunia, która miała miejsce w czwartek (8 lutego) przyjęto ważny dokument - Program działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2030. Co to takiego? To plan, który pokazuje, jak miasto będzie pomagać ludziom z niepełnosprawnościami przez najbliższe siedem lat.
Czy takie plany są potrzebne i jak wygląda realne zapotrzebowanie? Liczby mówią same za siebie.
Niepełnosprawni to grupa bardzo zróżnicowana pod względem wieku, o różnym stopniu samodzielności, potrzeb. W Toruniu mieszka całkiem sporo osób z niepełnosprawnościami. Dane z Narodowego Spisu Powszechnego mówią nam, że to aż 15,23% wszystkich mieszkańców, czyli około 30 tysięcy osób. Większość z nich ma niepełnosprawność prawną, ale jest też spora grupa osób z niepełnosprawnościami biologicznymi.
Częściej osobami z niepełnosprawnością są kobiety. Według danych za rok 2022 w Toruniu jest to 8352 kobiet z orzeczeń o niepełnosprawności i 7454 mężczyzn.
Najczęściej stwierdzana jest niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym. Większość niepełnosprawnych to osoby nie pracujące, a według prognoz demograficznych liczba osób starszych i z niepełnosprawnościami będzie systematycznie wzrastać.
Według danych krajowych ponad 5 milionów Polaków ma stwierdzoną niepełnosprawność, czyli jest to około 14% populacji.
Warto też wspomnieć o Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu. W 2022 roku wydali oni ponad 500 orzeczeń dla dzieci i ponad 3 tysiące dla dorosłych. W ostatnich latach liczba wydanych orzeczeń wzrosła, ale zostało to spowodowane nagromadzeniem i wydłużeniem procedury przez pandemię COVIID-19.
Nie zapominajmy o tym, że wiele osób z niepełnosprawnościami potrzebuje pomocy. Tu wkracza Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który oferuje wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Co ciekawe, w ciągu ostatnich lat trochę spadła liczba osób korzystających z tej pomocy. W 2018 roku z pomocy MOPR skorzystało ponad 2 tysiące osób, a w 2022 roku - już tylko około 1,8 tysiąca.
Osoby z niepełnosprawnościami stanowią grupę większa, niż mogłoby się nam pierwotnie wydawać, dlatego polityka społeczna skierowana właśnie do tej grupy jest niezwykle ważna. Ze względu na prognozy demograficzne sektor pomocowy powinien być udoskonalany, tak aby sprostał zapotrzebowaniu.
Aska202408:48, 13.02.2024
Nie istotne jest ile mieszka niepełnosprawnych a ile prawdziwych niepełnosprawnych.
Realny obraz przedstawia nam niepełnosprawnych w Mercedesach, BMW itd. Mam podejrzenia że kombinatorzy.
W galeriach na miejscach niepełnosprawnych stoja same luxusowe samochody ...dziwne. niby chorzy niepełnosprawni a biznesmeni.🙄
B15:31, 13.02.2024
Osoba, która posiada orzeczenie niepełnosprawności, nie zawsze jest osobą niepełnosprawną, a cwaniakiem. Niższy ZUS, plakietka parkingowa, dodatkowe zapomogi...
Sławomir Mentzen ustawił poprzeczkę. Kto się ugnie?
a kim ten pajac od drobnej nieprzyjemności jaką jest gwałt jest, co pajacowi przeszkadza kto z kim śpi ważne żeby się wyspał, kim ty jesteś faszysto ,żeby stawiać komukolwiek warunki, uważasz ludzi za przygłupów którzy będą słuchać *%#)!& jakim jesteś amen
eeeeeeeeeeee
16:33, 2025-05-20
Żenujące sceny. "Klient" pełzał po podłodze [WIDEO]
Bardziej zenujace niz kradziez ciastka jest kradziez meza i ojca przez blond biurowego kroliczka kobiety kobietom wrogami sa
Rydzia
16:02, 2025-05-20
Pod mostem kolejowym ma powstać kładka pieszo-rowerowa
A w nagłej potrzebie czy dojedzie tam karetka lub wybitna straż miejska. Jeśli ktoś ponoć będzie się awanturować lub przypisze się komuś zachowania też ponoć zagrażające, to będzie można tam interweniować ? Na ten czas opisuje się newralgicznie przypadki ataków na wyodrębniony personel, aby postawić zwykłym ludziom blokady do placówek zdrowotnych. I co z tego wyniknie ? Wiedzą tylko wtajemniczeni.
Nowy co.vid
13:02, 2025-05-20
Pod mostem kolejowym ma powstać kładka pieszo-rowerowa
Polecam książkę Jana Białka-TECH, tam jest opisane to co już się dzieje i to co nas czeka.
będzie płacz
11:41, 2025-05-20
0 0
I na dodatek cwaniaczki parkują na miejscu dla rodzin z dziećmi ha tfu na nich