We wtorek (16 stycznia) z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego odbył się okrągły stół antysmogowy. Głównym tematem były piece, tak zwane "kpociuchy". Wraz z nowym rokiem wszedł zakaz ich użytkowania na terenie naszego województwa.
Zgodnie z przyjętą w 2019 uchwałą antysmogową dla Kujaw i Pomorza 1 stycznia 2024 wszedł w życie zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych. Jednak nie wszyscy zdążyli wymienić piece na nowsze.
Początkowo czas na wymianę pieców miał być do roku 2029, jednak podczas konsultacji projektu uchwały zwrócono uwagę na zdrowie publiczne. Zła jakość powietrza to jedna z głównych przyczyn zapadania na choroby układu oddechowego i układu krążenia.
Są osoby, których na to nie stać na wymianę, a nawet z dotacjami nie są w stanie kupować niezbędnego pawia, na przykład ekogroszku. Co z tymi osobami? Była to właśnie jedna z głównych kwestii podczas antysmogowego okrągłego stołu.
- W tej sytuacji znajduje się przeszło 120 tysięcy rodzin. Taka sytuacja nie jest komfortowa dla nikogo no i zaczynamy dyskusję jak zmienić ten stan rzeczy. Wspólnie z ekologami z samorządowcami, z instytucjami które odpowiadają za ochronę środowiska i monitoring, instytucjami państwowymi ale też z tymi którzy finansują program "Czyste Powietrze" i wiele wiele innych podmiotów zaprosiliśmy do dyskusji
- mówił marszałek Piotr Całbecki.
W debacie "Uchwała antysmogowa - dobro czy zło" udział wzięło blisko 200 osób, od ekspertów po przedstawicieli instytucji państwowych. Tematy poruszane podczas konferencji obejmowały wpływ jakości powietrza na zdrowie, możliwości finansowania wymiany systemów grzewczych oraz ogólnie przedsięwzięcia na rzecz ochrony powietrza.
JJJ16:56, 21.01.2024
TRUCICIELAMI TO SA SILNIKI DIESLA.A TEGO TYPU EKSPERCI TO MOGA BAJKI WCISKC LEWUSOM.30 lat temu palono w piecach na potege i smogu nie bylo.W 1993 roku bylo w Polsce 5 mln samochodow teraz prawie 20 mln.
B19:54, 21.01.2024
socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju
sługusy z Davos05:31, 22.01.2024
Realizacja Agendy 2030, tzw pandemia dała początek temu eko *%#)!& Cel jest jeden- trzymać wszystkich na krótkiej smyczy, za chwilę wejdzie cyfrowy pieniądz z oceną obywateli....będzie wesoło....
Ku prawdzie09:08, 22.01.2024
Nie było smogu w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych? Chyba nie mieszkaliście wtedy na Wrzosach. Było dużo gorzej niż teraz. Bardzo dobrze pamiętam ten „zapach zimy”. Wszystkim się wydawało, że to normalne. Infekcje górnych dróg oddechowych wśród dzieci w okresie zimowym to była istna plaga.
kiedy Toruń05:53, 24.01.2024
Strefa Czystego Transportu to dopiero początek walki z kierowcami? Wrocław rozważa wprowadzenie opłat za wjazd do centrum miasta. https://pch24.pl/strefa-czystego-transportu-to-dopiero-poczatek-walki-z-kierowcami-wroclaw-rozwaza-wprowadzenie-oplat-za-wjazd-do-centrum-miasta/
4 2
Oczywiście , to samo mówię mojej rodzinie , to patrzą na mnie zdziwieni. Lata 70-80 -te ludzie palili w piecach bo mało było domów podłączonych do sieci i jakoś nie pamiętam by ludzie skarżyli się na problemy z płucami czy sercem, problemy nasiliły wraz z postawieniem na auta, głównie osobowe. Miasta są nimi ( często wraki jeżdżące ) zawalone. Z 90 % smogu pochodzi od nich, ale spokojnie zbliża się kres jazdy autami po miastach.