Zostało mało czasu!
0
0
dni
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
Spraw bliskim radość
zanim będzie za późno!
Kup prezent
Zamknij

Co roku zabija dziesiątki osób! "Cichy zabójca" atakuje w naszych domach. Jak się przed nim uchronić?

Weronika Polichnowska Weronika Polichnowska 06:00, 13.12.2023 Aktualizacja: 22:19, 22.10.2025
Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Czad, inaczej "cichy zabójca". W Polsce w wyniku zatruć tym gazem giną dziesiątki osób. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak groźny może być ten niewidzialny truciciel, dlatego warto zrozumieć, co to jest czad, jak może wpłynąć na nasze zdrowie i jak możemy się przed nim skutecznie chronić. 

Niedawno informowaliśmy o zatruciu tlenkiem węgla, którego doświadczyła rodzina  przy ul. Krętej w Toruniu. W wyniku zdarzenia 3 osoby trafiły do szpitala. 

[ZT]50199[/ZT]

Jak zabija? 

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Pamiętaj! Objawami zatrucia czadem są między innym bóle i zawroty głowy, duszności czy przyśpieszona akcja serca. Nie bagatelizuj tych objawów! Długotrwałe narażenie nawet na niskie stężenia czadu może prowadzić do chorób serca, problemów z pamięcią, a nawet do uszkodzeń mózgu.

4 osoby zmarły

Tlenek węgla jest poważnym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu informuje, że w zeszłym roku miało miejsce 154 interwencje związane z emisją tlenku węgla. Zatruć doznało 37 osób, w wyniku czego 4 zmarły. 

W tym roku sezon grzewczy, podczas którego najczęściej dochodzi do zatruć, cały czas trwa, a strażacy odnotowali już 122 interwencje w województwie kujawsko-pomorskim. Z objawami podtrucia odnotowano 31 osób. Na szczęście, w tym roku obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Statystyki krajowe 

Z kolei Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazuje, że w zeszłym roku na terenie Polski miały miejsce 2552 interwencje, czego wynikiem było 1087 osób zatrutych, a 54 z nich straciło życie. 

W ostatnich latach statystyki  interwencji i zgonów, na skutek zatruć tlenkiem węgla plasują się następująco:

Statystyki interwencji związanych z czadem. Źródło: KG PSP

Statystki zgonów z powodu zatruć tlenkiem węgla. Źródło KG PSP

Możesz się uchronić

Aby uniknąć zaczadzenia konieczna jest regularna kontrola i czyszczenie pieców, kominków i przewodów wentylacyjnych. Według § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów to posiadacze pieca opalanego paliwem stałym takim jak węgiel czy drewno, taką kontrolę powinni przeprowadzać 4 razy w roku. Posiadacze pieca gazowego przynajmniej  2 razy do roku. 

Nawet przy najlepiej zadbanym piecu, może pojawić się nagła usterka, dlatego warto zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla. Taki czujnik monitoruje stężenie tlenku węgla w powietrzu i pozwoli nam na szybką reakcję w obliczu zagrożenia. 

Zobacz także: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%