Sieć dróg krajowych utrzymywanych przez GDDKiA w woj. kujawsko-pomorskim wynosi 1009 km dróg podstawowych i 275 km dróg serwisowych.
Jesteśmy przygotowani do zimowego utrzymania dróg, w gotowości jest sprzęt do odśnieżania, magazyny są zapełnione solą. Przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu prowadzony jest monitoring tras, aby zapewnić najbezpieczniejsze warunki jazdy - poinformował Oddział GDDKiA w Bydgoszczy.
Prace ściśle związane z zimowym utrzymaniem dróg, w szczególności odśnieżanie i usuwaniu śliskości, prowadzone są w trybie 24-godzinnym, siedem dni w tygodniu. Zajmują się tym wykonawcy wyłonieni w drodze przetargów. Działaniami w regionie kieruje pięć rejonów i 15 obwodów utrzymania, w tym jeden obwód utrzymania autostrady. Do ich dyspozycji jest 17 magazynów, w których zgromadzono ponad 20 tys. ton soli drogowej.
Większość dróg krajowych w sezonie zimowym będzie utrzymywana w jednym z trzech standardów. Jedynie dodatkowe jezdnie w ciągu jezdni głównej, objętej podstawowymi trzema standardami, będą utrzymywane w najniższym, piątym standardzie.
W woj. kujawsko-pomorskim pierwszym standardem utrzymania objęte jest 244 km dróg (476 w przeliczeniu na jezdnie). Na tych drogach jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz.
Drugi standard dotyczy 765 km dróg. W tym przypadku jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruchu może występować do 6 godz.
Trzeci standard obowiązuje na 63 km dróg o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym. Jezdnia odśnieżana na całej szerokości, a śliskość likwidowana jest na skrzyżowaniach z innymi drogami i liniami kolejowymi, przystankach komunikacyjnych, odcinkach dróg o pochyleniu większym niż 4 proc. Czas usuwania śliskości obejmuje 5-6 godz. od wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.
Najniższym standardem objętych jest 310 km dróg. Jezdnie są odśnieżane, a w miejscach zasp co najmniej jeden pas. Śnieg luźny może zalegać do 16 godz. Dopuszcza się przerwy w ruchu do 24 godz. Może występować nabój śnieżny i zajeżdżony śnieg.
GDDKiA w regionie dysponuje 93 solarkami, 160 pługami, 40 ładowarkami i 14 równiarkami.
Planowane zużycie soli drogowej na drogach zarządzanych przez GDDKiA w województwie wynosi ok. 24 tys. ton. W zeszłym sezonie na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydano 23,76 mln zł, a rok wcześniej 15 mln zł.
Drogowcy apelują do kierowców o przepuszczanie pojazdów zimowego utrzymania dróg i przestrzegają, że utrudnianie im pracy stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia operatorów i innych użytkowników dróg.
W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg i mediom. Informacje umieszczane są także na stronie internetowej GDDKiA www.gddkia.gov.pl, w zakładce "Serwis dla kierowców". Szczegółowe informacje o warunkach panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ dki/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Kolejna zmiana na newralgicznym skrzyżowaniu
Kak wskazuje praktyka polskim kierowcom nie przeszkadzają nawet najlepiej zaprojektowane i zbudowane drogi i skrzyżowania w tym, żeby powodować wypadki. To nie skrzyżowania są newralgiczne, tylko kierowcy.
też kierowca
17:53, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz