Zamknij

Młodociani chuligani trafią po opiekę kuratora. W Toruniu powstał specjalny ośrodek

13:00, 01.10.2023 ok. 1 min. czytania
Skomentuj Nastolatka w kajdankach Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Nastolatka w kajdankach Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Każdy zasługuje na drugą szansę w życiu. Szczególne zbuntowana młodzież, która w swoim środowisku nie miała żadnych pozytywnych wzorców. W Toruniu powstała nowa alternatywa dla zamkniętych zakładów poprawczych. 

W środę (27 września) oficjale otwarcie miał ośrodek kuratorski przy Sądzie Rejonowym w Toruniu. Znajduje się on na starówce, na ul. Ducha 20.

W otwarciu uczestniczył poseł Mariusz Kałużny oraz wicepremier sprawiedliwości Michał Woś. Ministerstwo sprawiedliwości pomogło w powołaniu ośrodka, zabezpieczając w budżecie niezbędne fundusze do jego funkcjonowania.

[FOTORELACJA]9520[/FOTORELACJA]

Kto trafi pod opiekę takiego ośrodka, zależy od decyzji sądu rodzinnego. Planuje się, że pod opieką ośrodka jednorazowo może znajdować kilkunastu podopiecznych.

- Limit wyznaczają możliwości lokalowe, natomiast one są dostosowane do potrzeb. Gdyby się okazało, że nagle w Toruniu dziesiątki osób będą korzystały z ośrodka kuratorskiego, to będziemy szukali kolejnych lokali

- odpowiedział wicepremier sprawiedliwości Michał Woś

Czym jest ośrodek kuratorski? 

Jest to ośrodek stosowany jako wymiar kary, kiedy wykroczenia młodocianego nie zasługują jeszcze na ośrodek izolacyjny. Młodzież, która ma nakaz, przychodzi tam w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich ośrodki definiuje je w następujący sposób:

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

- Ośrodek kuratorski prowadzi działalność wychowawczą, resocjalizacyjną, terapeutyczną, profilaktyczną i kontrolną, zmierzając do zmiany postaw nieletnich w kierunku społecznie pożądanym, zapewniającym prawidłowy rozwój ich osobowości

- czytamy w rozdziale 6. art. 162 ustawy. 

- Ośrodek kuratorski jest szansą dla młodzieży, która znalazła się na pewnym rozdrożu, a która potrzebuje pomocnej dłoni, żeby wyjść na przysłowiową prostą. I taką rolę będzie pełnił ten ośrodek. Młodzież będzie mogła tam poznać reguły postępowania i poprawne wzorce, które są zgodne z obowiązującym porządkiem, który jest przyjęty w naszym społeczeństwie

- mówił Prezes Sądu Rejonowego w Toruniu, Krzysztof Dąbkiewicz.

Osoby, które tam pracują, mają za zadanie pomóc, pokazać pozytywne wzorce. Będzie to również miejsce, w którym młodzież będę mogła często otrzymać chwilę wytchnienia od trudnej sytuacji w domu i w ich najbliższym otoczeniu. 

Zobacz także: 

(W.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%