Ściany drugiego piętra Urzędu Marszałkowskiego zostały ozdobione galerią na cześć Mikołaja Kopernika. Dlaczego wystawa zawisła w korytarzu?
W korytarzach Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zawisła niezwykła wystawa, która przenosi nas w czasie i przestrzeni, aby uczcić jednego z najwybitniejszych uczonych w historii – Mikołaja Kopernika. Jej otwarcie odbyło się w poniedziałek (25 września). Skąd pomysł na tak nietypowe miejsce wystawy?
- Tutaj na 2 piętrze Urzędu Marszałkowskiego, gdzie rezyduje większość zarządu i pan skarbnik i pan sekretarz, tu jest pełnia władzy urzędowej. W tym miejscu chodzi tutaj bardzo dużo osób, dużo urzędników, ale też interesariuszy i osób zewnętrznych. Dlatego postanowiliśmy urządzić galerię. Galeria ta żyję różnymi wydarzeniami i tym razem jest poświęcona Mikołajowi Kopernikowi
- mówił marszałek, Piotr Całbecki.
Wystawa składa się z grafik pokazujących nie tylko dorobek uczonego, ale także jego życie i drogę, jaką przeszedł oraz jego wpływ na region.
- Chciałbym zwrócić uwagę na artystów, którzy w różny sposób próbowali portretować naszego wybitnego toruńskiego astronoma. Szczególnie na grafiki Stanisława Szukalskiego, który w bardzo awangardowy sposób tworzył portrety Mikołaja Kopernika.
- opowiedział nam Mirosław Basiewicz, współtwórca wystawy.
Na otwarciu byli obecni także uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika. Czy uczniowie interesują się dorobkiem swojego patrona?
- Uczniowie wykazują się dużym zainteresowaniem, wszechstronnym. Gdy weszliśmy w rok kopernikański w Rok Kopernikańskiej, w każdej klasie przeprowadzaliśmy takie zajęcia. Dużo rzeczy, nie tylko związanych z tym głównym odkryciem Mikołaja Kopernika, ale z różnych dziedzin medycyny z chemii, z ekonomii i wszystkie elementy z jego życia osobistego, bo też było dość bujne. Młodzież jest tym zainteresowana, to człowiek, który dużo wniósł w nasze dzisiejsze życie
- mówiła Emilia Sobiecka, nauczycielka w I LO.
Przy okazji wizyty w Urzędzie Marszałkowi im warto skierować swoje kroki na drugie piętro, aby obejrzeć wystawę. Będzie to okazja do głębszego zrozumienia i docenienia dziedzictwa tego wyjątkowego Torunianina, który uczynił nasz wszechświat większym.
[FOTORELACJA]9507[/FOTORELACJA]
Region | Kolumbijczyk dźgnął nożem 41-latka. Polak nie
Był Grzegorz Braun kandydował mogliście wybrać nie byłoby teraz tych problemów ale *%#)!& Polaczki więc płaczcie teraz swym losem biednym i xujo wym. Chcieliście Donalda chcieliście Europy to macie Berlin ma każdy dzień
Nauasia
23:36, 2025-07-06
To on uratował ŻYCIE 24-latki zaatakowanej w parku
Wychowali prawdziwego Anioła Stróża : Pan Blazej musi mieć cudownych Rodziców , ponieważ prawdziwego bohatera ci Państwo wychowali to dzięki niemu Pani Klaudia nie zginęła na miejscu. Odeszła wśród najbliższych. Dzięki Panu Błażejowi bo tylko on zareagował. Apelujemy do zprezydenta miasta zwykle dziękuje to za mało nagroda się należy i to nie byle jaka. On uratował kobietę. Jedni Rodzice wychowują cudownego dobrego człowieka inni wychowają bestie/zwyrodnialca
Aniela
23:33, 2025-07-06
Wenezeulski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
Pani Gembicka ma rację, ale nie zdołała wskazać rozwiązania tej sytuacji, a rozwiązanie jest proste: trzeba przegonić rudego niemca i jego bandę i ukarać surowo za zddradde i zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu. I będzie ład, porządek, bezpieczeństwo, rozwój i dobrobyt.
Wojas
18:10, 2025-07-06
Region | Kolumbijczyk dźgnął nożem 41-latka. Polak nie
Polak zastraszoną mniejszością we własnym kraju! W tę stronę pędzi ten zasrany lewacki nurt!
zakały ludzkie
17:05, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz