27 sierpnia, w Inowrocławiu odbędą się wojewódzkie obchody święta plonów, które Urząd Marszałkowski organizuje wspólnie z archidiecezją gnieźnieńską i samorządami lokalnymi.
Korowód dożynkowy, kiermasz z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem, rajd rowerowy i kujawski maraton dożynkowy, wystawa maszyn rolniczych, nawet wyścigi traktorów, a w finale koncert Urszuli. To wszystko i inne atrakcje przygotowano na tegoroczne obchody święta plonów.
- Tegoroczne dożynki świętujemy w szczególnych okolicznościach, w czasie, w którym przychodzi nam po raz kolejny stanowczo stawiać kwestię ochrony polskich producentów żywności. Jako marszałek województwa, które rolnictwem stoi, wierzę, że będziemy to czynić skutecznie. Szczęść Boże naszym rolnikom!
– mówi marszałek Piotr Całbecki.
Świętu towarzyszą jak zwykle konkursy. Najbardziej znany konkurs dożynkowy, czyli na najpiękniejszy wieniec jest oczywiście zaplanowany, a oprócz tego konkurs na najciekawiej zaaranżowane stoiska promocyjne, na najbardziej pomysłowy witacz dożynkowy, czy na najsmaczniejszą potrawę dożynkową.
Jest to ozdobny wieniec lub dekoracja, zazwyczaj ze słomy. Często przedstawia scenki rodzajowe nawiązujące do życia wsi. Symbolika dożynkowego witacza jest związana z podziękowaniem za obfite plony i życzeniami obfitości na przyszłość.
W konkursie na pomysłowy witacz dożynkowy czeka nie mała nagroda. Laureaci na podium mogą się spodziewać:
Każda gmina może zgłosić do konkursu tylko jeden witacz. Szczegółowe informacje na temat konkursu pod numerem 56 62 15 934.
Wydarzenia dożynkowe odbędą się na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego, rozpoczynając się o godzinie 9 rano. O godzinie 11 planowana jest uroczysta polowa msza święta, którą poprowadzi prymas Polski i metropolita gnieźnieński, abp Wojciech Polak.
Oficjalna część rozpocznie się około godziny 13, obejmując przemówienia oraz ogłoszenie zwycięzców konkursów dożynkowych.
SzefVip 06:15, 23.08.2023
Słoma z butów Michała z Torunia.
Witacz na 1m i 3tys PLN.
mieeetek 20:23, 23.08.2023
ja bym chciał żeby mię witały striptizerki ..
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
Każdy kto nie brał karty w referendum do glosowania, ma jej krew na rękach. Definitywnie powinien zostać przerobiony na mydło, a politykom którzy do tego zachęcali, wydłubać oczy.
***** kolorowych
14:39, 2025-07-04