Zamknij
REKLAMA

Nowoczesna o ratingu Polski i programie "Mieszkanie plus"

15:18, 16.05.2016 | Wojciech Giedrys
Skomentuj Paweł Rabiej (w krawacie w paski): 5 czerwca będziemy chcieli ogłosić podstawy programowe Nowoczesnej, fot. Wojciech Giedrys
REKLAMA

- To znak mniejszego zaufania do polskiego rynku i stabilności finansowej - tak piątkowy komunikat o ratingu Polski ocenia Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Paweł Rabiej, goszczący dziś w Toruniu i Bydgoszczy, jeden z założycieli i członekj zarządu Nowoczesnej, odniósł się do bieżącej sytuacji politycznej. Skupił się na piątkowym komunikacie agencji Moddy's. Agencja utrzymała ocenę ratingową Polski, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

- To dla Polski poważna, żółta kartka ostrzegawcza - uważa Rabiej. - Po raz pierwszy od 13 lat ta agencja obniża perspektywę. To wiadomy znak mniejszego zaufania do polskiego rynku i stabilności finansowej. Znak, z którego rząd powinien wyciągnąć konsekwencje i wnioski w postaci nieprowadzenia dalszego zadłużania i bardzo ostrożnego prowadzenia finansów publicznych.

Działacz Nowoczesnej, który jest także dziennikarzem i publicystą, skomentował też przedstawiony przez premier Beatę Szydło w niedzielę program „Mieszkanie plus”.

- Prawdopodobnie jest to projekt typu pusta teczka, w której jeszcze niewiele się znajduje - komentuje Rabiej. - Jedno jest pewne - będzie na pewno bardzo kosztowny, dlatego że mieszkanie nie kosztuje 500 zł, ale znacznie więcej.

Nowoczesna podkreśla, że problem mieszkań dla młodych rodzin należy rozwiązać. Przytacza przykłady np. z Berlina, gdzie tanie mieszkania na wynajem spowodowały, że do miasta przyjeżdża dużo młodych i kreatywnych osób. 

- Ale ta kwestia nie może być rozwiązana kosztem kolejnego zadłużenia państwa - wskazuje Rabiej. - A to była główna obawa, która była wskazana w obniżeniu perspektywy ratingu przez agencję Moddy's,

Rabiej zaznacza, że rząd PiS niewiele zrobił w kwestiach gospodarczych. - Oni się zajmują zupełnie innymi sprawami - zauważa. - Plan Morawieckiego istnieje ciągle tylko w postaci power pointa. Wciąż się zmienia. Nie istnieje w wersji drukowanej. Wiemy z przecieków, że jest oparty o mało wiarygodne przesłanki, nie jest dobrze opisany analitycznie.

Rabiej w Nowoczesnej odpowiada za strategię i prace programowe. - W tej chwili są one w bardzo intensywnym momencie - mówi. - 25 czerwca będziemy chcieli ogłosić podstawy programowe Nowoczesnej, które będą określały wizję Polski, którą chcemy zbudować po PiS, po tych rządach złej zmiany. Pokażemy szerszą wizję obozu modernizacyjnego, który chce odsunięcia PiS od władzy i zaproponowania wizji Polski, która jest oparta o nowy silnik rozwoju, zaufanie, wiarygodność i współpracę.

Członek zarządu Nowoczesnej wziął dzisiaj udział w debacie na wydziale nauk ekonomicznych i zarządzania UMK w ramach cyklu „Dyskusje o przyszłości globalnego ładu gospodarczego”.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

stanislawstanislaw

0 0

Ach jak te pajacyki!, czy raczej wręcz banksterskie pudelki machąja ogonkiem i wyciągaja łapki ( lepkie oczywsita) w stronę tych pokroju Sorosa. Na nic wasze międlenie, czeka was 3,5 r. twardych ław opozycji i ... następne 4 lata ( do 2023).Przygotujcie sobie poduszki po de! 08:33, 17.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bartbart

1 0

racja stanislaw, trzeba uważać bo na bank, po tych 8 latach nic nie robienia, będąc totalną opozycją, kompletnie nieprzygotowani, przypadkiem dorwą się do władzy, powsadzają amatorów na ministerialne stołki, niekompetentnych ale zależnych funkcjonariuszy partyjnych na fotele prezesów spółek Skarbu Państwa. Oszukają wszystkich, że mają jakieś reformy i kupią socjalem "ciemny lud". Będą zadłużać nasz kraj na potęgę i bezmyślnie rozdawać pieniądze, których nie mają. Zlikwidują konkursy i będzie można więcej miernot powciskać do Służby Cywilnej. Przejmą media, żeby siać propagandę i manipulować opinią publiczną. Ponadto będą niszczyć państwo prawa i skłócać społeczeństwo... a nie, czekaj... 16:29, 17.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz