Kolejne dzień i następne odkrycie przy brzegu Wisły. Tym razem w Toruniu znaleziono relikty szkuty, starej łodzi w przeszłości używanej przede wszystkim do transportu śródlądowego ładunków masowych.
Wisła w Toruniu zdecydowanie nie daje o sobie zapomnieć. W czwartek (25 sierpnia) na naszym portalu informowaliśmy o odkryciu fragmentu muru gotyckiego. Znalezisko znajduje się w południowej nitce ulicy, w odległości około 20 metrów na zachód od Bramy Żeglarskiej.
[ZT]40371[/ZT]
Mur jest mocno zniszczony i uszkodzony w wielu miejscach, ale wokół niego nie stwierdzono nienaruszonych nawarstwień kulturowych, a jedynie warstwy przemieszane, co może świadczyć o tym, że został on już wcześniej odkryty w latach 1970-71 podczas prac związanych z ówczesną przebudowa ulicy Nabrzeżnej.
Nie minęło kilka dni a nad rzeką kolejne znalezisko. Tym razem odkrycie reliktów szkuty przy brzegu Wisły w Toruniu. Natknął się na nie 23 sierpnia mieszkaniec Torunia, Michał Grabowski.
- Poinformował Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, że podczas spaceru brzegiem Wisły dzięki niskiemu stanowi wody odkrył pod mostem drogowym im. J. Piłsudskiego, po stronie Zespołu Staromiejskiego, relikty konstrukcji drewnianych, które jego zdaniem mogą być szkutą – płaskodenną łodzią do przewożenia towarów z XV-XVI w.
- informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu.
[FOTORELACJA]7971[/FOTORELACJA]
24 sierpnia pracownicy WUOZ w Toruniu wraz z archeologami z IA UMK dokonali oględzin miejsca znaleziska, które potwierdziły wcześniejsze ustalenia. Przeprowadzono też interwencyjne badania archeologiczne, wykonana została dokumentacja in situ, a następnie wydobyto trzy fragmenty szkuty wykonanej z drewna dębowego.
- Elementy łodzi były łączone ze sobą kołkami drewnianymi (bez użycia elementów metalowych), co jest charakterystyczną techniką szkutniczą dla czasów, na które wstępnie wydatowano szkutę - dodają eksperci.
Fragmenty łodzi zostały przewiezione do IA UMK, gdzie zostaną poddane dalszym specjalistycznym badaniom (m.in. metodą dendrochronologiczną) i niezbędnej konserwacji.
Stop Ukrainizacji Po21:31, 28.08.2022
1 3
Mariusz Max Kolonko:
https://youtu.be/4Hyg3xnQGrA 21:31, 28.08.2022