Zamknij
REKLAMA

Będzie wsparcie dla odbiorców ciepła. Minister przedstawia plan!

18.00, 07.08.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Szefowa MKiŚ podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie podkreśliła, że obecne ceny surowców to efekt wojny, która toczy się za naszymi granicami. Przypomniała, ze w ramach wsparcia rząd obniżył akcyzę na gaz czy paliwo. Wprowadzono też dodatek osłonowy, z którego korzy tają przede wszystkim ogrzewający swoje domy węglem.

Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - podkreśliła w piątek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Poinformowała m.in. o dopłatach dla ogrzewających się pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy LPG.

Anna Moskwa przyznała, że wyzwaniem jest kwestia dotycząca odbiorców ciepła z systemów ciepłowniczych. Wskazał, że część odbiorców jest objęta taryfą, część nie; są też indywidualne źródła ogrzewania w domach. "Tutaj nie ma jednorodnej odpowiedzi takiej jak w przypadku węgla" - zaznaczyła.

"Przygotowaliśmy kompleksowe, adekwatne rozwiązanie, które będzie wspierało tych wszystkich, którzy tego wsparcia, jeżeli chodzi o ciepło, potrzebują; tych wszystkich, którzy mogliby doświadczyć podwyżek w wyniku wzrostu cen surowca - gazu i węgla i pozostałych surowców" - przekazała w Sejmie minister.

Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska "w Polsce bardzo dobrą ochroną jest ochrona taryfowa; URE skutecznie dba o to, by ceny były na odpowiednim poziomie". "W związku z tym w naszym instrumencie zdecydowaliśmy się poprzez ochronę taryfową w tym cieple systemowym (...) i jednocześni bezpośrednio rachunku odbiorcy zablokować na minimalnym poziomie wzrost na poziomie taryfy" - powiedział.

Dodała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen". "Każdy, kto nie jest w taryfie to wsparcie otrzyma w zależności od źródła ciepła na poziomie gminy" - poinformowała.

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają - 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.

"To są kwoty blokujące wszystkie podwyżki na ciepło na tym samym poziomie bez względu na to jakie jest źródło".

Sejm w piątek zdecydował ostatecznie, że dodatek w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym i paliwami węglopochodnymi zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Zgodnie z nowymi przepisami, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miła z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zobacz także:

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

GoscGosc

6 0

Co to jest 500 zł na gaz, to po co zmieniałem piec węglowy na gaz, żeby ograniczyć smog bo tyle się o tym gada a ci co pala węglem dostają najwiecej. 21:07, 07.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ssssssssssssssssss

3 1

państwo pis " ru**a cię codziennie w dudę " a ty naiwny wierzysz tym łajdakom Amen 09:49, 08.08.2022


Tofik Tofik

7 0

Czy tylko mi się wydaje ale te wszystkie tarcze anty inflacyjne, dodatki po 300 , 500 czy 3000 tyś zł są tylko po to aby produkt który i tak ma zawyżoną cenę przez rząd się sprzedał z korzyścią dla Nich i ich ziomków w radach nadzorczych. Wszystkie spółki skarbu państwa mają rekordowe przychody to czemu sami nie obniża ceny tylko podwyższają specjalnie a ciemny lud bo bije brawo. To jest kradzież w białych rękawiczkach Naszym kosztem. Hallo Naród.... O i Nas robią w Ch... 08:00, 08.08.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Potrzebują Potrzebują

2 0

kasy dla swoich pociotków w spółeczkach i na dalsze ogłupianie ciemnoty 12:10, 08.08.2022


***** ******** ***

5 0

Skoro węgla nie można kupić, to część ludzi wyda te pieniądze w sklepach nakręcając jeszcze bardziej inflację. Inna sprawa, to co z ludźmi, którzy posiadają w mieszkaniach kotły na gaz ziemny, który podrożał w ostatnim czasie równie bardzo co węgiel? Czyżby "cudowny" rząd PiS, nad którym aż spuszcza się DDT, o tych osobach zapomniał? 12:50, 08.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%