Zamknij

Nadciąga Festiwal Wisły! W Toruniu w nieco innej odsłonie

00:00, 08.08.2022 artykuł sponsorowany
Fot. Nadesłane Fot. Nadesłane

Impreza z sześcioletnią tradycją w tym roku w Toruniu w nieco innej odsłonie. Nad Wisłą w Toruniu bawimy 14-15 sierpnia, w niedzielę i poniedziałek. W związku z remontem Bulwaru Filadelfijskiego impreza przenosi się na Błonia Nadwiślańskie, w okolice Przystani Toruń. Część imprez odbywać się będzie na lewobrzeżnej plaży.

Festiwal Wisły jest po pierwsze największym zlotem tradycyjnych statków i łodzi rzecznych w tej części Europy. Kultywuje polskie, bardzo bogate i godne wpisu na listę światowego dziedzictwa, tradycje szkutnicze. Tylko podczas FW można jednego dnia zobaczyć, poznać i popływać szkutami, łodygami, batami, łodziami wikińskimi, a także zwinnymi pychówkami i lejtakami.

FW22 jest imprezą wyrosłą z tradycji wiślanych, z dziedzictwa i kultury rzecznej, nawiązuje do istoty polskiego sukcesu gospodarczego w Złotym Wieku, gdy Wisła była największym traktem handlowym świata. To wtedy, w XV-XVII wieku, najwięcej statków, łodzi i tratew pływało Wisłą. Ten ruch na rzece Festiwal Wisły próbuje odtworzyć, wyczarować, by zaprezentować urok „Wisły Żywej” festiwalowej publiczności. W połączeniu z pokazami rzecznego rzemiosła, wiślanymi, nadrzecznymi kulinariami, muzyką i darmowymi rejsami – tworzy rodzaj spektaklu, w którym udział biorą uczestnicy i publiczność.

[FOTORELACJA]7891[/FOTORELACJA]

Istotą festiwalu kulturowego, a do takich Festiwal Wisły się zalicza, jest nawiązywanie do tradycji, czerpanie z dziedzictwa i jego popularyzacja. A tradycje wiślane są przeogromne! I dotyczą całej Polski. Każde miasto nadwiślańskie, miejscowość, wioska ma swoje dzieje związków z Wisłą, które warto dziś, gdy Wisła staje się coraz popularniejsza, prezentować i przypominać.

Festiwal Wisły zainicjowany został w Roku Rzeki Wisły 2017. Przypomnijmy, że uroczystości z tym związane zostały zorganizowane w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego, 19 października 2016 roku w Dworze Artusa i na Wiśle, gdzie zaprezentowano widowisko z udziałem łodzi i pirotechniki.

Podczas I Festiwalu Wisły, w 2017 roku, wśród festiwalowych łodzi pojawiła się tratwa flisacka, czyli najbardziej prosta, pierwotna jednostka wodna. Pamiętny flis dedykowany był uczczeniu Roku Rzeki Wisły, ruszył z Ulanowa nad Sanem. Dwa lata później furorę robiła tratwa płynąca aż z Goniądza nad Biebrzą. Ten flis, Flis Obojga Narodów, towarzyszący Festiwalowi Wisły, upamiętniał 450-lecie Unii Lubelskiej. Flisacy odtwarzali dawny Szlak Batorego, ciągnący się z Litwy do Gdańska.

W 2020 roku Festiwal Wisły skoncentrował się na upamiętnieniu wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku na kujawsko-pomorskim odcinku Wisły. W podwłocławskim Mikorzynie w gminie Lubanie FW20 uczcił pamięć podporucznika Jerzego Pieszkańskiego, dowódcy O.R.P. „Moniuszko”, który dokładnie 100 lat wcześniej, 14 sierpnia 1920, właśnie w tym miejscu został zakłuty bolszewickimi bagnetami. Uważa się, że był to jedyny polski żołnierz zabity przez Rosjan na lewym brzegu Wisły podczas Cudu nad Wisłą.

W roku ubiegłym Festiwalowi Wisły towarzyszył Flis św. Jakuba odtwarzający dawny wodny szlak pielgrzymkowy Camino de Vistula, biegnący najpierw Wisłą, a potem drogą morską do Hiszpanii. Figura św. Jakuba, którą rok temu goszczono m. in. w Toruniu, dopłynęła wiosną tego roku do portu A Coruña na pokładzie żaglowca „Pogoria”. Z pieszą pielgrzymką figura dotarła do Santiago de Compostela i ostatecznie stanie na nadwiślańskiej skarpie w Dobrzyniu nad Wisłą 20 sierpnia.

Czego spodziewać się w trakcie tegorocznego Festiwalu Wisły w Toruniu? W tym roku rejsy z publicznością koncentrować się będą na jednym kierunku – statki i łodzie pływać bedą na plażę pod Zamkiem Dybowskim. Tam przewidziano zabawy sportowe dla dzieci, animacje, pokazy jogi, aikido, spotkania z ciekawymi ludźmi, ognisko flisackie i koncert. Oczywiście, nie zabraknie smakołyków prezentowanych w ramach jarmarku ”Nadwiślańskie Smaki”, prezentacji rękodzieła, a także rzemiosła związanego z rzeką.

W Toruniu finiszować będą uczestnicy 57. Regat Długodystansowych na Wiśle, imprezy o przedwojennych korzeniach. Wśród atrakcji znajdzie się możliwość poznania tajników klasycznego żeglowania po Wiśle pod okiem Piotra Sadurskiego, mistrza pływania lejtakiem.

Ukoronowaniem nastroju Festiwalu Wisły są parady. Tylko bowiem w takich momentach jednocześnie na rzece można zobaczyć tyle tradycyjnych jednostek. W tym roku zaplanowano w Toruniu trzy parady, w tym wieczorną 15 sierpnia z udziałem rac, pochodni i świec dymnych. Klimatu dopełni koncert zespołu VELESAR. Słowiański folk metal na tle rozświetlonych łodzi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%