Zamknij
REKLAMA

Wycięli w pień, ale postawili budki dla ptaków! Mówią, że to legalne

Daniel Wiśniewski Daniel Wiśniewski 18.00, 23.06.2022 . Aktualizacja: 14.38, 24.06.2022
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska umorzył postępowanie w sprawie wycinki drzew na Kępie Bazarowej. Mówi, że te działania nie wpłynęły znacząco negatywnie na obszar Natura 2000.

Kępa Bazarowa to rezerwat przyrody położony na terenie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły. Zlokalizowana jest wzdłuż lewego brzegu Wisły, na zalesionej wyspie pokrytej łęgami topolowo-wierzbowymi.

W sprawie wycinki drzew w tym miejscu postępowanie było prowadzone od połowy lutego bieżącego roku. Od tego czasu na terenie inwestycji związanej z rozbudową mostu im marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się trzy wizje w terenie z udziałem RDOŚ i Miejskiego Zarządu Dróg.

[FOTORELACJA]7753[/FOTORELACJA]

Jak informował na konferencji prasowej prezydent Zaleski, RDOŚ uznał, że przeprowadzone na terenie Kępy Bazarowej działania były prowadzone na podstawie prawomocnych decyzji, które na nie zezwalały.

- W obrębie tych drzew i krzewów nie stwierdzono obecności rzeczywistych siedlisk gatunków objętych ochroną 

- mówił prezydent.

Decyzja RDOŚ jest ostateczna

Na podstawie ustaleń stwierdzono, że przeprowadzona wycinka drzew i krzewów nie wpłynęła znacząco negatywnie na obszar Natura 2000. W ramach prowadzonego postępowania RDOŚ zlecił też ekspertyzę przyrodniczą w której m.in. ocenił stan i kondycję ściętej topoli czarnej o największym obwodzie.

- Czytamy w niej m.in.: "W karpinie po wyciętej topoli czarnej zachowały się dolne fragmenty dziupli kominowych sięgające do strefy korzeniowej, jednak nie były one wypełnione próchnem lub murszem, a ich ściany były pokryte warstwą czarnej zgnilizny"

- informuje toruński urząd miasta.

Drzewa wycieli, ale coś zostawią

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przychylił się do propozycji Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu, by wykonać na Kępie Bazarowej działania prośrodowiskowe mające na celu rozwój siedliska przyrodniczego w obszarze Kępy Bazarowej. Chodzi m.in. o montaż 25 skrzynek dla ptaków oraz 10 schronów dla nietoperzy,

Dodatkowo pojawią się tam nowe nasadzenia, m.in. topoli czarnej, topoli białej, wierzby białej i wierzby kruchej. Odtworzone zostaną też łąki.

Na Kępie Bazarowej pojawią się też tablice informacyjne dotyczące m.in. gatunków ptaków i ich siedlisk, będących przedmiotami ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, siedlisk łęgowych i siedlisk łąkowych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

mieszkaniecmieszkaniec

3 0

Coś nie tak z tym planowaniem w Toruniu. Miasto nie buduje się ani w górę, ani nie idzie w nowoczesną architekturę, ani w zielone parki, ani w dobre rozwiązania MZK z częstą i gęstą siatką połączeń, ani w dobrą organizację ruchu z dobrą przepustowością na dużych skrzyżowaniach (zmieniona organizacja na nowym moście), ani w bezpieczeństwo na pasach i doświetlenie ulic. TORUŃ jest typowym miastem powiatowym pod tymi rządami, a nie nowoczesnym rozwijającym się miastem wojewódzkim. 08:37, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToruniankaTorunianka

0 0

skandal!!! prezydent do dymisji 09:21, 24.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%