Zamknij
REKLAMA

Toruń: posiadali cały arsenał broni. Staną przed sądem!

14:00, 21.02.2021 | ddtorun.pl/torun.po.gov.pl
Skomentuj fot. depositphotos
REKLAMA

Toruń: posiadali cały arsenał broni. Staną przed sądem!

W dniu 25 stycznia 2021 r. prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum - Zachód w Toruniu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi J. (l. 34) i Robertowi M. (lat 52) o przestępstwa z art. 263 § 2 Kodeksu karnego (kk). Chodzi o posiadanie broni  i militariów bez zezwolenia.

 W toku śledztwa, w tym na podstawie wyników przeszukań, danych z KWP w Bydgoszczy, Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków, ekspertyz biegłych z dziedziny broni, materiałów wybuchowych i amunicji oraz z Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego ustalono, że pierwszy w wymienionych – mieszkaniec Torunia, w dn. 24.01.2020 r. posiadał bez wymaganego zezwolenia znaczną ilość różnego rodzaju amunicji w postaci: granatu ręcznego, smugaczy, zapalników, prochu bezdymnego, korpusów pocisków.

Ponadto w okresie od stycznia 2018 r. do 24.01.2020 r. prowadził bez zezwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, poszukiwania ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania oraz od nieustalonego czasu do dn. 26.01.2020 r. nabywał tego rodzaju przedmioty, a znalezisk uzyskanych w wyniku poszukiwań o wartości nie mniejszej niż 15.469 zł nie przekazał właściwemu staroście, dokonując ich przywłaszczenia, przy czym, znaleziska te stanowiły zabytki archeologiczne, w części będące dobrami o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz podejmował próby ich renowacji i konserwacji, dokonując tym samym nieuprawnionej ingerencji w strukturę zabytków, czym doprowadził do ich uszkodzenia.

Dotyczyło to w szczególności 77 zabytków pod postacią broni, jej elementów i naboju, produkcji niemieckiej, radzieckiej, włoskiej, norweskiej i francuskiej. Drugi z podejrzanych – mieszkaniec jednej ze wsi w powiecie świebodzińskim, dn. 26.01.2020 r., w miejscu zamieszkania, posiadał kilkanaście naboi do broni wojskowej i myśliwskiej.

Również, w analogicznym jak Piotr J. okresie, wykazał się tego samego rodzaju przestępczą aktywnością. Przywłaszczył mienie o wartości co najmniej 2.495 zł. Zabezpieczono u niego 91 znalezisk pod postacią amunicji, 4 silnie skorodowane egzemplarze broni palnej oraz 10 elementów ręcznej broni palnej, wszystkie produkcji niemieckiej, radzieckiej, amerykańskiej i włoskiej.

- Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr J. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów wyjaśniając, że broń i amunicję kupował na jarmarkach i przez Internet, poszukiwał ich też na poligonie. Gromadzenie ich traktuje jako hobby. Robert M. przyznał się do posiadania amunicji, nie przyznając się do posiadania broni. Oświadczył, że zabezpieczone części broni zostały przez niego wykopane, część zakupił za pośrednictwem Internetu. Obaj podejrzani nie byli karani. Stosowano wobec nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym -informuje Andrzej Kukawski z toruńskiej prokuratury.  

O sprawstwie i winie oskarżonych orzeknie Sąd Okręgowy w Toruniu. Grozi im kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

Końcowo zauważyć należało, że wszystkie zabytki (odkryte, przypadkowo znalezione, pozyskane w wyniku badań archeologicznych lub innych poszukiwań) stanowią własność Skarbu Państwa (art. 35 ustawy z dn. 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami), zaś poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania jest przestępstwem z art. 109c cyt. ustawy zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do lat 2.

[ALERT]1613840735672[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/torun.po.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

DDDDDD

5 1

Tylko w krajach postkomunistycznych Państwo nadal okrada obywatela stosując stalinowskie prawo, że to co w ziemi (nawet na prywatnej działce) należy do państwa. Przez to wiele artefaktów nadal znajduje się w ziemi, albo jeżeli jest znalezione to po kryjomu wywożone za granicę, gdzie jest cywilizowane prawo i to Państwo odkupuje od znalazcy artefakty znalezione w ziemi. Pieniądze za znaleźne należą się znalazcy i właścicielowi gruntu. W polskim prawie znalazca może iść do więzienia a właściciel ziemi może zostać zmuszony przez konserwatora do pokrycia kosztów badań archeologicznych. Gdzie jest rzecznik praw obywatelskich, że istnieje takie złodziejskie prawo? 06:59, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monika.Monika.

0 2

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89 09:20, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

realistarealista

4 0

Czyli w skrocie zlapali fascynatow zlomu z II wojny swiatowej. Poprostu pogratulowac wyjatkowej brawury i skutecznosci w dzialaniu torunskiej policji. 20:39, 22.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%