Zamknij

Toruń: możesz uratować komuś życie. Wystarczy, że...

14:00, 20.01.2021 ddtorun.pl/informacja prasowa
Skomentuj fot. depositphotos fot. depositphotos

Toruń: możesz uratować komuś życie. Wystarczy, że...

Blisko 350 osób oddało krew w 2020 roku w ramach comiesięcznej akcji przed Urzędem Marszałkowskim, którą organizujemy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

Specjalny ambulans, w którym będzie można honorowo oddać ten cenny lek po raz pierwszy w tym roku stanie przed gmachem urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu jutro (21 stycznia) od 13:00 do 17:00. 

- Zapas krwi potrzebny jest szczególnie teraz, kiedy w szpitalach przybywa hospitalizowanych. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji. Jednocześnie przyłączam się do apelu medyków kierowanego do osób, które przechorowały Covid-19. Ich osocze jest dziś na wagę złota, bo może uratować życie osobom zakażonym. W naszym województwie można je oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i pięciu stacjonarnych oddziałach terenowych - mówi marszałek Piotr Całbecki.

W związku z epidemią Covid-19, podczas czwartkowej zbiórki krwi przed Urzędem Marszałkowskim zachowane zostaną dodatkowe środki ostrożności. Dawcy przyjmowani będą pojedynczo. Prosimy, by nie zgłaszały się osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.

Kto może zostać dawcą? 

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. 

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego.

Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

[ALERT]1611143785243[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PikuśPikuś

0 2

Ja np nie oddałem, i nie oddam nigdy krwi. Bo miałbym żal gdyby moja krew uratował życie komuś komu życzę jak najgorzej, np Tusk, Kaczynski, lub jakiemukolwiek politykowi, albo komuś kto należy i wspiera ideologię LGBT, Krew cenniejsza od złota, chcą krwii niech płacą, a idiotów niech szukają. Choćbym był ostatnio osoba której krew mogłaby uratować życie twemu dziecku, a twoje poglądy były sprzeczne z moimi, odszedłbym dumnie i z uśmiechem na twarzy. A sąd niewiele mógłby Ci pomóc, moja krew, moje ciało moja decyzja. 16:22, 20.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%