Zamknij
REKLAMA

Toruń: ubiegły rok rekordowy dla turystyki. Jaki będzie ten?

16:00, 21.05.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj
Fot. Joanna Zdancewicz
REKLAMA

Toruń: ubiegły rok rekordowy dla turystyki. Jaki będzie ten?

Toruń odwiedziło 2,487 mln turystów - wynika z Monitoringu Ruchu Turystycznego na rok 2019. Wydaje się, że ten rok w związku z koronawirusem będzie dużo gorszy. 

Coroczne badanie ruchu turystycznego odbyło się po raz piętnasty. Raport realizowany jest na zlecenie Urzędu Miasta Torunia przez Ośrodek Informacji Turystycznej.

- W panującej sytuacji epidemiologicznej z nostalgią patrzymy na dane ruchu turystycznego z 2019 r. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli cieszyć się obecnością licznych gości w Toruniu i informować o równie dobrym roku dla branży turystycznej – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas edycji podsumowującej zeszły rok przeprowadzono 1547 wywiadów. Według raportu za 2019 rok Toruń odwiedziło ok. 2,487 mln turystów. 

- Zauważamy od pewnego czasu, że w Toruniu sezon coraz bardziej się wydłuża. Możemy powiedzieć z dużym przekonaniem, że trwa on od marca do grudnia. Bardzo dużo turystów odwiedza nas również w czasie weekendów. Jest to zmiana, która nastąpiła w ciągu ostatnich lat – dodaje dyrektor Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Do Torunia przyjechało najwięcej turystów krajowych, którzy stanowili 82,7% wszystkich podróżujących do naszego miasta. Wśród cudzoziemców niezmiennie najliczniejszą grupę stanowili turyści niemieccy (30,2%), następnie brytyjscy (12,1%), hiszpańscy (8,3%), francuscy (7,2%) oraz czescy (6%).

Na kolejnych miejscach plasują się goście z Ukrainy, Włoch, Słowacji i Rosji. Spośród regionów w Polsce,Toruń największym zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców kujawsko-pomorskiego (18,9% %) oraz mazowieckiego (16,2%).

Skojarzenia turystów z naszym miastem silnie związane są z postacią toruńskiego astronoma – Mikołaj Kopernik pojawiał się w co trzeciej odpowiedzi ankietowanych. Dużą popularnością cieszą się też pierniki (30% wskazań). Nieco częściej wspominano również toruńską starówkę (11,4%), znajdujące się tam zabytki (4%) oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika (4,8%).

W 2019 roku turyści zostawili podczas swojego pobytu w mieście średnio 236 zł - to nieco mniej niż rok wcześniej, a ponad 90% deklaruje, że korzystało z usług gastronomii.

Zarówno krajowi jak i zagraniczni goście najwyżej oceniają toruńską atmosferę. Wysoko cenią również życzliwość mieszkańców, bezpieczeństwo i estetykę otoczenia. Największa rozbieżność między turystami polskimi a zagranicznymi występuje w ocenie dostępności parkingów – pierwsi przyznali jej 3,2/5 punktów, a drudzy 4,16/5 punktów. 

Turyści doceniają dziedzictwo kulturowe i historyczne Torunia – niemal połowa z nich zdecydowała się na podróż ze względu na zwiedzanie miasta. W celach wypoczynkowych gród Kopernika odwiedziło 27% osób. Impreza, wyjazd służbowy, odwiedziny bliskich czy zakupy pojawiały się rzadziej w odpowiedziach ankietowanych.

W Toruniu w dalszym ciągu bardzo intensywnie powiększa się baza apartamentów, czyli mieszkań udostępnianych do wynajmu krótkoterminowego. W grudniu 2019 roku funkcjonowało w mieście ok. 350 obiektów tego typu (w latach 2017-2019 nastąpił wzrost o ok. 200 apartamentów, czyli ok. 130%), zlokalizowanych głównie na obszarze Starego Miasta.

[ALERT]1589974073717[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

zatruty,zaczadzony Tzatruty,zaczadzony T

1 0

Warszawski aktywista skarży Toruń za pobieranie opłaty klimatycznej. Zdaniem Beniamina Łuczyńskiego ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Toruń nie ma prawa pobierać od turystów pieniędzy za czyste powietrze, bo takiego nie ma.

11:34, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz