Rozpoczął się sezon grzewczy. Do naszej redakcji spływa coraz więcej sygnałów o tym, czym torunianie palą w piecach. Otrzymaliśmy nagranie z jednego z budynków znajdującego się w okolicy straży miejskiej przy ul. Grudziądzkiej.
Do redakcji napisał w tej sprawie jeden z Czytelników.
- W odległości 100 metrów od straży miejskiej znajduje się kopciuch, który regularnie truje nas paląc nie wiadomo czym? W załączniku zamieszczam zdjęcie oraz filmik, na którym widać dym, który jest czarny. Zapraszam na miejsce w okolicach godziny 7:00-8:00. Sezon grzewczy dopiero się zaczął, jednak na przestrzeni lat jak widać nic się nie zmieniło i to pod samym okiem strażników - napisał Czytelnik.
W Toruniu odpowiednie narzędzia do walki ze smogiem posiada straż miejska. Straż ma na swoim wyposażeniu ma między innymi jednostkę latającą – dron wraz z urządzeniem laboratoryjnym do monitoringu powietrza tj. m.in. pyłu zawieszonego PM10, PM 2,5, HCL, SO2, CO, Formaldehydu, czujnik gazu oraz specjalistyczny samochód do monitoringu powietrza.
Strażnicy prowadzą nie tylko kontrole posesji, podczas których mogą pouczyć, nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu, ale również prowadzą szereg działań edukacyjnych np. poprzez roznoszenie ulotek informujących, że nie należy spalać śmieci w piecach.
[ALERT]1571645894932[/ALERT]
ANNAMARIA 12:22, 22.10.2019
NO NAJLEPIEJ ZWYKŁEMU KOWALSKIEMU MANDAT A ZE SWOJEJ STRONY NO CÓŻ ?????????
Jaja12:22, 22.10.2019
Ktoś rozpalił w piecu . Taki dym idzie z węgla A niektórzy to zaraz że śmieci jak się mieszka w bloku to się niewie jak to się mieszka w domu A w oczy koli zaraz smig. Jak to mówią bez ognia niema dymu.
Ktoś16:52, 22.10.2019
Dokładnie. Tak wygląda dym przy rozpalaniu. Wrzucasz papier, na to trochę drewna, jak się zajmie to dosypuje się węgiel. Z 15 minut zanim węgiel złapie temperaturę kopci się właśnie tak jak na zdjęciu. No ale skąd "blokersi" mają to wiedzieć.
Sąsiad13:26, 22.10.2019
Może i idzie z węgla, ale czy wtedy dym byłby taki gryzący i śmierdzący? Tak się składa, że pracuję obok i Ci "sąsiedzi" potrafią dać czadu! Od lat z premedytacją palą najprawdopodobniej resztkami z produkcji mebli, trwa to krótko, ale intensywnie i systematycznie - dzień w dzień przez cały sezon grzewczy :(
Do sąsiad15:19, 22.10.2019
Tej firmy o której piszesz niema już tam kilka lat.
Someone18:50, 22.10.2019
Dzień dobry, według artykułu wynika, ze największy dym leci między 7 a 8 godzina. Najprawdopodobniej ta firma rozpala dopiero w piecu, to całkowicie normalne, ze leci taki dym na nierozgrzanym piecu, nawet z suchego drewna taki leci, także spekulacje, ze ta firma spala odpady meblowe jest nie na miejscu. Gdyby firma produkowala opony to tez można spekulować, ze spala gumę? :) pozdrawiam
Lol01:09, 23.10.2019
A od kiedy dym jest pachnący i niepowodujacy duszności?
IMGW ogłasza alert. Nadciąga załamanie pogody!
Planeta płonie!!! Uratują nas tylko nakrętki przymocowane do butelek, papierowe słomki / kubki, drewniane sztućce, wiatraki
Uśmiechnięta Koalicj
19:22, 2025-07-15
Toruń: Stomatolog na NFZ. Jakie są terminy?
"Lekarz" medycyny pracy, wizyta trwa 3 minuty, bez jakichkolwiek badań, należy tylko oświadczyć że jest się zdrowym, koszt 250-350zł. Znachor przyjmuje w budynku ul. Grudziądzka 144
Pracownik
19:11, 2025-07-15
Toruń: Stomatolog na NFZ. Jakie są terminy?
Lekarz, specjalista, dentysta przyjmuje na NFZ terminy kilku miesięczne... Ten sam lekarz, specjalista, dentysta przyjmuje prywatnie termin kilka dni
Patologia
19:03, 2025-07-15
Potrącenie pieszego na DK10. Ranny w szpitalu
Proszę osobę poszkodowaną o kontakt 664694990
Dominikk
17:28, 2025-07-15
2 0
Myślę, ze nie raz tę firmę odwiedziła straż miejska, dym pewnie leci tez na nich i by nic z tym nie zrobili? :)