Zamknij

Oto wizja dla skweru na al. Jana Pawła II. Magistrat ogłosił wyniki konkursu na zagospodarowanie [WIZUALIZACJE]

09:30, 15.05.2018 WG
Skomentuj Oto zwycięska wizja Edyty i Zenona Marciniaków z Wrocławia, źródło: Urząd Miasta Torunia Oto zwycięska wizja Edyty i Zenona Marciniaków z Wrocławia, źródło: Urząd Miasta Torunia

Wizja Edyty i Zenona Marciniaków z Wrocławia zwyciężyła w konkursie na zagospodarowanie terenu zieleni wzdłuż al. Jana Pawła II. Jak zmieni się obszar pomiędzy pl. Artylerii Polskiej a ul. Kopernika, a także Skwer Lucjana Broniewicza i pl. Rapackiego?

Wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego projektu tramwajowego w centrum m.in. na al. Jana Pawła II powstanie węzeł przesiadkowy. Równolegle do tych prac mają zostać urządzone tereny zieleni wzdłuż al. Jana Pawła II. Chodzi konkretnie o obszar pomiędzy pl. Artylerii Polskiej a ul. Kopernika wraz ze Skwerem Lucjana Broniewicza i pl. Rapackiego. 

- Jest to wyjątkowy teren w naszym mieście, bo jest to obszar zespołu staromiejskiego wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. - Teren jest już w sporej części zagospodarowany, jednak odbywało się to w różnych okresach i w różny sposób. Nadszedł więc czas, aby został zaproponowany, a później zrealizowany jednorodny pomysł architektoniczny.

Magistrat pod koniec ub.r. ogłosił konkurs na zagospodarowanie tego obszaru. Do udziału w nim zostało dopuszczonych 13 uczestników. Ostatecznie swoje projekty złożyło pięciu. W poniedziałek poznaliśmy wyniki tej rywalizacji. Zwyciężyli nią Edyta i Zenon Marciniakowie z Wrocławia. Otrzymali nie tylko nagrodę w wysokości 20 tys. zł, ale też zaproszenie do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej.

Sąd konkursowy przyznał także dwa wyróżnienia: Monice Borkowskiej z Torunia i Piotrowi Syrockiemu z Bierzgłowa oraz Magdalenie Baranowskiej, Anecie Mikołajczyk i Konradowi Bałackiemu z Poznania. Każdy z zespołów otrzymał po 7,5 tys. zł.

- Każda z tych prac proponowała inne pomysły na tę przestrzeń, ale ta jedna praca pozbierała większość tych elementów, które jury mogło docenić i przeznaczyć do realizacji - mówi Piotr Sobociński, prezes toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Mała architektura nawiązuje do tej bardziej nowoczesnej strony miasta, mamy tu połączenie z historią, ale są też teleskop i elementy plantarne. Jednocześnie jest tu ucieczka od gotyku. Co widać na przykładzie punktu obsługi pasażera, którego architektura nawiązuje do toruńskiego modernizmu, stanowiąc połączenie z teleskopem i znajdującym się w tle budynkiem tzw. harmonijki.

Na realizację wizji wrocławian miasto będzie chciało pozyskać dotację zewnętrzną.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

PhoenixPhoenix

1 1

Dobrym pomysłem jest poszerzenie ciągu pieszego na pl. Rapackiego.
Szkoda, jednak, że nie da się go wydłużyć o przejście dla pieszych przez al. JP II. 11:24, 15.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JolkaJolka

2 0

A kiedy będzie remont bulwaru a dokładnie deptaka od mostu do mostu niestety ciężko się spaceruje po tych nie równości ach a z dziećmi o hulajnodze czy wrotkach można zapomnieć .....a przecież tam spacerują tłumy ????? 04:51, 16.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

12311231

0 0

Może 2020 coś słyszałem 14:39, 16.05.2018


0%