1 marca przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji toruński garnizon wspólnie z samorządowcami oddał hołd podziemiu walczącemu po II wojnie światowej z systemem komunistycznym. Przez złe warunki atmosferyczne, frekwencja była niższa niż w ubiegłych latach.
Na wojskowe uroczystości przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych stawiły się m.in. władze Torunia z radnymi PiS, kombatanci i historycy. Siarczysty mróz i silny wiatr nie odstraszył też kilkudziesięciu mieszkańców zgromadzonych się w al. Solidarności, chociaż frekwencja była niższa niż w ubiegłych latach. Mimo tego uczestnicy obchodów wspólnie oddali cześć pamięci walczącym z systemem komunistycznym po II wojnie światowej.
- Raz złożone śluby ojczyźnie wciąż ich obowiązywały i poszli dalej w bój. Byli ścigani, mordowani, poszukiwani i zaszczuci przez system sowiecki. Dzisiaj są filarem niepodległej ojczyzny. Ponieśli straszną ofiarę. Do ostatniego tchnienia wszystko oddali swojej ojczyźnie - mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Głos zabrał też Michał Zaleski, prezydent Torunia:
- Rozmawiamy o dramacie tych, których uznano za wrogów na ich ojczystej ziemi. Dzisiaj to niewyobrażalne. W wolnej Polsce oddajemy im cześć, za którą byli w stanie oddać życie. Widzimy w Żołnierzach Wyklętych bezkompromisowy patriotyzm i bohaterstwo. Wiemy, że ich losy skupiają jeden z najbardziej bolesnych i traumatycznych współczesnych doświadczeń - tłumaczył Zaleski.
List przesłał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak:
- Oddajemy hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego. To czas patriotycznej zadumy i chylenia głów przed najwierniejszymi bohaterami. Dziś możemy przedstawiać prawdę o pokoleniu żołnierzy niezłomnych, którzy zamiast zapomnienia, zasłużyli na honory i szacunek. Słowa "Bóg, Honor i Ojczyzna" były dla nich czymś więcej niż słowami na sztandarze - napisał szef MON.
Przypadający 1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest od 2011 r. świętem państwowym. Upamiętnia prześladowanych i pomordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
5 1
Cześć i chwała bohaterom Ich zawołanie: ?Precz z komunizmem. Śmierć komunistom?
5 4
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu.
Marszałek Całbecki z PO oraz Prezydent Zaleski (były członek PZPR) oddają hołd bandycie i mordercy ludności cywilnej Zygmuntowi Szendzielarzowi ?Łupaszko?, którego portret stanął obok pomnika.
Wstyd i hańba.
Jedno to oddawać cześć Rotmistrzowi Pileckiemu, co innego kłaniać się zbrodniarzowi, prymitywnemu nacjonaliście mordującemu ze względu na inną wiarę czy narodowość. Banderowcy robią to samo.
6 2
A stalinowiec Brodziński dalej zieje bolszewicką nienawiścią do polskich patriotów.
Tacy jak on, zapewne i dziś wyrywaliby paznokcie akowcom.
4 0
Brodziński...nazywa się bezpartyjny...a kłamie...że szok....w ilu partiach już był?
2 3
Prezydent Zalewski, zawsze po właściwej stronie i w PZPR i w PIS. Niezłomny w poglądach i w uczynkach... Zrobi wszystko, byle tylko interes polityczny się zgadzał, jego interes, trochę szkoda że wyborcy tego nie chcą zobaczyć
5 1
Nickusiu! każdy ma prawo i o okazję do samooczyszczenia się!, tyle, że niewielu chce z tego skorzystać.
Mnie przerażają ciotki rewolucji, te które onegdaj w nszz"s", a dzisiaj ze zniczami razem z esbekami.
1 1
A mnie się wydaje, że oprócz zaproszonych gości nikt inny nie przyszedł. Czy to pogoda? Coś w tym jest.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ddtorun.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz