Zamknij

Jak pojadą samochody na czas remontu mostu? Jest kolejny pomysł

MT 08:00, 23.02.2018 Aktualizacja: 19:42, 23.02.2018
Skomentuj Most im. Piłsudskiego. Fot. Tomasz Berent Most im. Piłsudskiego. Fot. Tomasz Berent

- Uważamy, że kwestią najważniejszą dla mieszkańców Torunia jest utrzymanie dwustronnej organizacji ruchu przez cały okres prac drogowych - piszą do prezydenta Torunia rady okręgów i stowarzyszenia z lewobrzeża.

Generalny remont mostu im. Józefa Piłsudskiego ruszy na początku 2019 r. i potrwa od 12 do 18 miesięcy. Wstępny projekt proponuje trzy warianty organizacji ruchu na czas przebudowy. Pierwszy: ruch wahadłowy wyłącznie dla pojazdów MZK. Drugi wariant zakłada jazdę naprzemienną po przeprawie dla samochodów do 3,5 t. Od godz. 2.10 do 12.30 kierowcy jeździliby z lewobrzeża w stronę Starówki, a przez resztę dnia na odwrót. Ostatni wariant dopuszcza czasowo ruch obustronny, ale kosztem wydłużenia remontu, bo prace trwałyby na mniejszych powierzchniach. Opcja druga i trzecia wyklucza pojazdy miejskiego przewoźnika.

Jednak żadna propozycja nie satysfakcjonuje rad okręgów z Czerniewic i Rudaka, stowarzyszeń z Podgórza i Stawek, a także Fundacji Zamek Dybów i Gród Nieszawa. Wspólnie złożyły w środę na ręce prezydenta Michała Zaleskiego własny pomysł na organizację ruchu:

"Uważamy, że kwestią najważniejszą dla mieszkańców Torunia jest utrzymanie dwustronnej organizacji ruchu przez cały okres prac drogowych, w szerokości umożliwiającej kursowanie komunikacji miejskiej. Jest to priorytet nawet za cenę zwiększenia kosztu lub wydłużenia czasu remontu. Umożliwienie obustronnej komunikacji będzie stanowiło zysk lub (lub zmniejszało stratę) dla mieszkańców i przedsiębiorców" - piszą.

Ich zdaniem odpowiednią ilość miejsca dla autobusów i samochodów zapewni rozebranie barier energochłonnych i krawężników. Co ciekawe, niemal identyczne postulaty zgłaszali w grudniu radni Prawa i Sprawiedliwości.

Autorzy petycji mają też uwagi do przebudowy pl. Armii Krajowej, gdzie przestarzałe skrzyżowanie zastąpi podłużne rondo: - "Wnioskujemy o zmniejszenie średnicy ronda (...) do minimum, korektę jego geometrii do ronda (...) o równej średnicy, a także taką lokalizację, aby samochody zjeżdżające z mostu nie były blokowane przez samochody, które nań zjeżdżają" - proponują.

I dalej: "(...) ważną kwestią z punktu widzenia finansów inwestycji jest przesunięcie bypassów (...) jak najbliżej osi ronda. Pozwoli to na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych potrzebnych na wyrównanie poziomu oraz stabilizację gruntu, przeniesienie przepompowni oraz istniejącego telebimu".

Inną propozycją jest przesunięcie przejścia dla pieszych zlokalizowanego na wysokości wiaduktu kolejowego w kierunku ronda i przystanków autobusowych. Dzięki temu pieszy stojący na skraju jezdni będzie widoczny dla kierowców. 

(MT)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

YokoYoko

9 6

Tak to jest jak imbecyle zamiast starać się o 3 most (nie licząc płatnego na autostradzie) planują remont. Nie ma szans na płynną jazdę. Już teraz pomimo mostowi im. Zawadzkiej popołudnia są na moście Piłsudskiego zakorkowane.

08:06, 23.02.2018
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FRanekFRanek

1 0

Po co te "imbecyle"? to po pierwsze, po drugie co to za forma "pomimo mostowi"? Polska języka, trudna języka.

12:44, 25.02.2018

KamilKamil

10 8

Na moście powinien powstać buspas, inaczej nie ma szans na poprawę. Buspas i dobra komunikacja miejska i rowerowa na lewobrzeżu są wstanie zmniejszyć natężenie ruchu na moście.

08:31, 23.02.2018
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bubabuba

3 1

Chciałbym, żeby mój sposób przemieszczania się po mieście zależał ode mnie, a nie od obcych mi ludzi, którzy nawet mnie nie znają, zwłaszcza urzędników.

18:20, 23.02.2018

KamilKamil

14 7

Kładka dla pieszych nie powinna w ogóle powstać, jest to utrudnianie ruchu pieszych.
Ta koncepcja remontu wydłuży czas i koszty remontu. Najlepszy jest wariant dopuszczający tylko autobusy.

08:44, 23.02.2018
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

YY

4 11

Pewnie nie masz samochodu i dlatego z zawiści chcesz normalnym ludziom utrudnić życie.

10:44, 23.02.2018

Asia z PodgórzaAsia z Podgórza

2 3

A jak ja mam dojechać do pracy w stronę bydgoszczy MZK?

21:45, 23.02.2018

SebSeb

12 3

Czemu nie można przerzucić tymczasowego mostu(pontonowego?) tak jak w latach 90? Dla jednego kierunku ruchu a jedną pozostawić na remontowanym.

13:18, 23.02.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hecerhecer

12 2

Po remoncie most będzie jeszcze bardziej zakorkowany. Aut przybywa a most na Wschodniej jest za daleko aby przejmować ruch. Rozwiązania drogowe na starym moście - po remoncie - nie poprawiają jego przepustowości! To bardzo nieprzemyślany pomysł.

Stary most jest w bardzo złym stanie, wymaga remontu. Ale wywalanie kasy na wymianę nawierzchni bez poprawy warunków jazdy do absurd!

Jest tylko jedna możliwość - poszerzenie mostu do 2x2. To wymaga poszerzenia płyty przęsła i jest bardzo proste od strony technicznej. Ten most jest składany, wielokrotnie był wysadzony w powietrze i odbudowywany, nie ma problemu aby poszerzyć przęsło.

Będzie 2x2 na starym moście i jest kontynuacja - na pl. Rapackiego do Chełmińskiej (Staromostowa na tyłach rynku, przy cmentarzu).

Pozostaje jeszcze kwestia placu AK. Tam jedyną możliwością - planowaną od 50 lat - jest wiadukt z mostu - nad torami kolejowymi - do Podgórskiej i Poznańskiej.

Zastanówcie się, po co robicie ten remont i po co znosicie utrudnienia. Po to, żeby było lepiej, czy po to żeby było tak samo i coraz gorzej?

Oczywiście, most pontonowy jest niezbędny - ponieważ przeprawa na Wschodniej jest za daleko.

19:35, 23.02.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Asia z Podgórza Asia z Podgórza

5 2

W trakcie remontu mostu w Grudziądzu kilkanaście lat temu , stworzono most wojskowy z pontonów niedaleko remontowanego . Ruch w dwie strony . Bez problemu . Może ta opcja była by możliwa

21:41, 23.02.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bzdura i brak kompetBzdura i brak kompet

3 0

Nie ma mozliwosci przeprowadzenia remontu przy zachowaniu obydwu kierunkow ruchu. Jedyna alternatywa to most tymczasowy jak ktos uwaza inaczej to niestety nie ma racji. Kim sa panowie ktorzy pisza te petycje prosze podac ktore mosty wyremontowali i gdzie konczyli budownictwo. Znowu ktos chce zbic polityczny kapitał ida wybory.

12:45, 25.02.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%