Zamknij

Ekshumacja rozpoczęta - szczątki bp. Szelążka trafią do nowego sarkofagu. Trwa proces beatyfikacyjny duchownego

09:30, 23.01.2018 AA
Skomentuj fot. nadesłane fot. nadesłane

Trwa proces beatyfikacyjny biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Pochowany w Toruniu duchowny spocznie dzisiaj w nowym sarkofagu. Ekshumacja już się rozpoczęła, zakończy ją uroczysta msza święta.

Zmarły w 1950 r. Szelążek był m.in. rektorem płockiego seminarium duchownego oraz biskupem diecezji łuckiej na Wołyniu. Od prawie 70 lat jego ciało spoczywa w krypcie kościoła św. Jakuba w Toruniu. Dzisiaj szczątki duchownego zostaną przeniesione do nowego sarkofagu.

- Ekshumacja odbywa się w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka, który zmarł w 1950 roku w Zamku Bierzgłowskim i został pochowany w krypcie kościoła pw. św. Jakuba Apostoła - informuje ks. Paweł Borowski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

Biskup Szelążek działał w wielu częściach Polski i Ukrainy, dlatego tak wiele czasu trwało zbieranie dokumentacji, niezbędnej do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego. Zaangażowały się w to m.in siostry ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

- Jestem duchową córką biskupa Szelążka, bo on założył nasze zgromadzenie, zawsze proszę go o wstawiennictwo w bardzo trudnych dla mnie momentach -zapewnia siostra Hiacynta Augustynowicz, postulator procesu beatyfikacyjnego biskupa Szelążka. - Napływają do nas różne świadectwa cudów bp. Szelążka. Dotyczą one uzdrowienia duchowego, rzadziej uzdrowienia fizycznego. 

To właśnie potwierdzone uzdrowienia fizyczne są brane pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym. Okazuje się, że procesy beatyfikacyjne nie zdarzają się wcale tak rzadko.

- To już kolejna ekshumacja, w jakiej biorę udział. Obecnie mamy prawie 500 osób objętych postępowaniem beatyfikacyjnym - wyjaśnia ojciec Szczepan Praśkiewicz z Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. - Relikwie pierwszego stopnia, jakimi są szczątki zmarłego, są bardzo istotne, ułatwiają branie przykładu i wstawiennictwo u błogosławionego.

Prace rozpoczęły się dziś rano. Zakończą się ok. godz. 17. Godzinę później zaplanowano uroczystą mszę świętą w kościele św. Jakuba.

(AA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%