Dziś mija okrągła, 50. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kampusu uniwersyteckiego na Bielanach. Z tej okazji archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pokazało zdjęcia z czasów budowy miasteczka UMK. Robią wrażenie!
Patrząc na miasteczko uniwersyteckie, aż trudno uwierzyć, że właśnie kończy 50 lat. Wszystko dzięki wyjątkowej - jak na tamte, jak i obecne czasy - kampusowej, ponadczasowej architekturze, która wielokrotnie była nagradzana i stawiana jako wzór w wielu architektonicznych publikacjach.
Z okazji tej rocznicy archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które ma też swoją stronę facebookową, zaprezentowało kilka zdjęć z czasów budowy kampusu. Robią naprawdę wielkie wrażenie!
"W 1967 roku wmurowano kamień węgielny pod pierwszy gmach nowego osiedla uniwersyteckiego na Bielanach (w południowo-zachodni narożnik fundamentu budynku DS 7). Tym samym rozpoczęto budowę miasteczka akademickiego, którą zakończono w 1973 roku" - czytamy na stronie facebookowej archiwum.
Warto przypomnieć, że przed II wojną światową gospodarzem części terenów zajmowanych przez kampus było wojsko. Wykorzystywane były też na cele tartaczne, przemysłowe. W okolicach obecnej Od Nowy znajdował się dworzec Toruń Zachodni, skąd biegła linia kolejowa w kierunku Czarnowa. To były peryferia ówczesnego Torunia.
Budowa miasteczka uniwersyteckiego rozpoczęła się 9 czerwca 1967 r. Jego wznoszenie zostało połączone z obchodami 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Projekt kampusu powstał na deskach kreślarskich Pracowni Urbanistyczno-Architektonicznej S-77 pod kierunkiem doc. dr. Ryszarda Karłowicza. Przewidywał podział tego obszaru na część dydaktyczną (wydziały), usługowo-socjalną (akademiki, kluby studenckie) oraz centralną, gdzie powstał rektorat, aula i biblioteka. Ten podział - mimo dobudowy nowych obiektów, zwłaszcza w ostatnich latach - przetrwał do dzisiaj. Kampus został otwarty 2 października 1973 r.
POLON15:06, 11.06.2017
Byłem wtedy tam. Powiem więcej kiedy zbudowano DS 7 i 8 mieszkałem w siódemce. W porównaniu do starych akademików był tam luksus. Segmenty czteropokojowe (dwa dwu i dwa trzy osobowe) z węzłem sanitarnym dla segmentu. Ale to było pół wieku temu...
do polona17:22, 11.06.2017
Nie kręć. Gdy zbudowano DS 8, to "7" była żeńska ze słynną kierowniczką, dziś nazwalibyśmy ją celebrytką. ( potem była znaną dziennikarką). jeśli tam mieszkałeś, to powinieneś ją zapamiętać. "8" męska z przerwą na r.akad.75/76, gdy zamieszkały dziewczyny poza jednym segmentem pokoje 1-4, gdzie koczowali faceci.
1 0
Na pewno mieszkałem w DS 7 - może niepotrzebnie pisałem o ósemce. Kierowniczką była Dobrochna z piątego roku polonistyki.