Włocławski miecz wikingów, odkryty na początku 2024 roku, został nominowany w prestiżowym plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2024”. Artefakt, który wzbudził ogromne zainteresowanie, ma szansę na wyróżnienie.
Miecz wikingów znaleziony w styczniu 2024 roku we Włocławku został nominowany w plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2024” w kategorii „unikatowy artefakt”. To wyróżnienie podkreśla wyjątkowy charakter odkrycia, które od początku wzbudzało duże zainteresowanie zarówno wśród archeologów, jak i mieszkańców regionu.
„Archeologiczne Sensacje” to coroczny plebiscyt organizowany przez czasopismo „Archeologia Żywa”. Jego celem jest wyróżnienie najważniejszych odkryć, projektów i wydarzeń związanych z polską archeologią.
Głosowanie odbywa się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej organizatora i trwa do 2 stycznia 2025 roku do godziny 20:00. Wyniki zostaną ogłoszone 16 stycznia o godz. 19:00 podczas premiery specjalnego materiału wideo.
Plebiscyt obejmuje kilka kategorii, w tym „najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce”, „najważniejsza premiera dziedzictwa” oraz „unikatowy artefakt”. Właśnie w tej ostatniej kategorii znalazł się włocławski miecz.
Wyróżnienie przyznawane jest znaleziskom, które – mimo że nie zmieniają całej historii ludzkości – wyróżniają się swoją wyjątkowością i naukową wartością.
Odkrycia dokonał Sławomir Mularski, prezes WOPR we Włocławku. Po znalezieniu artefaktu, który leżał w ziemi przez ponad tysiąc lat, skontaktował się z Olafem Popkiewiczem z programu „Poszukiwacze Historii”. Znalezisko to miecz typu S, który datuje się na IX-X wiek i pochodzi z północnego kręgu kulturowego.
Broń o długości 93 cm zachowała się w bardzo dobrym stanie i została ozdobiona miedzią oraz srebrem, co podkreśla jej wyjątkowość. Po dokładnych badaniach przeprowadzonych przez specjalistów z UMK w Toruniu potwierdzono, że artefakt pochodzi z Zachodniej Europy i prawdopodobnie był importowany.
Chociaż na mieczu nie odnaleziono inskrypcji „Ulfberht” (popularnego w średniowieczu oznaczenia najwyższej jakości mieczy), nie umniejsza to jego znaczenia. Aktualnie jest wystawiony w Muzeum Historii Włocławka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz