Zamknij

UMK w żałobie tuż przed świętami. Zmarł uznany i lubiany profesor!

 10:54, 20.12.2022 A.J. Aktualizacja: 11:37, 20.12.2022
Skomentuj fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne

15 grudnia w wieku 95 lat zmarł prof. dr hab. Zygmunt Kruszelnicki, emerytowany nauczyciel akademicki Wydziału Sztuk Pięknych UMK, historyk sztuki i badacz Pomorza.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Zygmunt Kruszelnicki urodził się 1 czerwca 1927 roku w Toruniu. Przyszły historyk sztuki ukończył gimnazjum i prywatną szkołę powszechną. Niestety okupacja przerwała jego dalszą edukację, a rodzinę Kruszelnickich wygnała aż do dalekiej Jugosławii. Po powrocie do Polski Zygmunt Kruszelnicki zdał maturę i rozpoczął studia z historii sztuki i etnografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Napisał dwie prace magisterskie z etnografii i historii sztuki: "Drzewo życia w wierzeniach i sztuce ludu polskiego" oraz "Obraz pasyjny z końca XV w. w kościele św. Jakuba w Toruniu".

W 1952 roku obronił doktorat na podstawie rozprawy "Tematyka etnograficzna jako czynnik kształtowania realizmu w sztuce polskiej XIX i na początku XX w.", który odnowiono uroczyście w 2003 roku. W 1965 r. został docentem na Uniwersytecie Warszawskim na podstawie pracy habilitacyjnej pt. "Z dziejów postaci frasobliwej w sztuce". Profesorem nadzwyczajnym został w 1985 r., a sześć lat później - profesorem zwyczajnym.

W latach 1976-1990 pracował w Instytucie Sztuki PAN, a w marcu 1990 r. powrócił na Wydział Sztuk Pięknych UMK zostając kierownikiem Zakładu Historii Sztuki w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.

Do dorobku naukowego prof. Kruszelnickiego należy szereg ważnych publikacji dotyczących ikonografii, zagadnień historyzmu i kultu przeszłości w Toruniu, historyzmu i dogmatyzmu w sztuce luterańskiej oraz śmierci Kopernika jako jednego z tematów sztuki polskiej. Naukowiec badał wizje sztuki średniowiecznej w literaturze polskiej, przybliżał zabytki istniejącego i nieistniejącego Torunia oraz całego Pomorza Nadwiślańskiego.

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%