Zamknij

Żałoba na toruńskim UMK. Nie żyje znany i ceniony profesor!

 08:00, 14.09.2022
Skomentuj fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne

Bardzo smutna wiadomość dla całej społeczności UMK. Nie znany i ceniony profesor związany z wydziałem Matematyki i Informatyki UMK.

9 września 2022 r. zmarł prof. dr hab. Andrzej Nowicki, nauczyciel akademicki na Wydziale Matematyki i Informatyki, wybitny specjalista w zakresie algebry różniczkowej, algebry przemiennej i geometrii algebraicznej. Miał 73 lata.

Prof. Andrzej Nowicki urodził się 26 lipca 1949 roku w Żninie. Uczył się w żnińskim Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich. Studia na UMK ukończył w 1972 roku, po czym rozpoczął pracę na toruńskiej uczelni. Stopień doktora uzyskał w 1978 roku, stopień doktora habilitowanego w 1995 roku, a w roku 2005 tytuł profesora.

Działalność naukowa

Był autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach matematycznych. Współpracował z matematykami z całego świata, w tym z Masayoshim Nagatą, laureatem medalu Fieldsa. Był zapraszany do znanych zagranicznych ośrodków matematycznych m.in. na kilkunastomiesięczny pobyt w kilku uniwersytetach w Japonii w latach 1986-1987 oraz 1992-1993. Kilkakrotnie przebywał jako visiting professor w École Polytechnique (Palaiseau), Uniwersytecie Paryż 13, uniwersytetach w Rouen, w Porto-Allegre w Brazylii i w Nijmegen w Holandii. Od 1975 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a od 1996 - członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Naukowego (AMS). Należał również do Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.

W latach 1987-1989 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Matematyki UMK. W latach 2002-2014 był przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Toruniu. Zajmował się również popularyzacją matematyki oraz elementarną teorią liczb. Był autorem m.in. 15-tomowej serii "Podróże po imperium liczb". Prowadził zajęcia Międzyszkolnych Kół Matematycznych w Toruniu i uczestniczył w organizacji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Był promotorem czterech przewodów doktorskich oraz opiekunem 140 prac magisterskich. W roku 2011 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w roku 2020 wyróżniony tytułem Honorowego Profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Pogrzeb

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w czwartek 15 września 2022 r. o godz. 14:30 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rydygiera 21 w Toruniu. Po mszy odbędzie się pogrzeb na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

Zobacz także:

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ulkaulka

4 3

po co wszyscy się "szczepili" ?

08:33, 14.09.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Grażynka D.Grażynka D.

3 4

Dokładnie to samo chciałam napisać, lecieli jak barany po te preparaty, nawet do Ciechocinka jeździli co niektórzy bo nie mogli doczekać się....Teraz prawda wychodzi na jaw, jedno wielkie oszustwo firm farmaceutycznych, oszukiwali odnośnie skutków ubocznych, które powodują min. śmierć. Można posłuchać : https://www.bitchute.com/video/TVR2EDnwXVJF/?fbclid=IwAR1M3BFGWHBk5-i9DpfmxYI_0bgHgINghDy-bOd4qQEjmBGBQZl0W-jlv70 lub https://banbye.com/watch/v_1AaG9OB77Zp1

09:40, 14.09.2022

orwell1984orwell1984

3 5

Te preparaty genetyczne ( mRNA) to nie tradycyjna szczepionka ) rozchodzą się po całym ciele i transformują komórki nawet mózgu, serca, wątroby i jajników do zmuszając je do produkcji obcego antygenu (bialka). Współczuję "zaszczepionym".

10:51, 14.09.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%