Zamknij
Ważne

Setki tysięcy Polaków otrzymały nowe świadczenie. Co z resztą?

18:04, 11.07.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Nowe dane o rencie wdowiej. Do ponad 320 tysięcy osób w Polsce trafiły już miliardowe wypłaty. Świadczenie daje konkretne korzyści, ale nie każdy spełnia wymagania.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o kolejnych wypłatach w ramach nowego świadczenia, tzw. renty wdowiej. Od początku lipca do uprawnionych osób przekazano już ponad 1,1 miliarda złotych brutto. Wypłaty objęły łącznie przeszło 320 tysięcy osób.

Średni wzrost świadczenia po uwzględnieniu renty wdowiej wyniósł 358 zł miesięcznie. Część tej kwoty (ponad 114 mln zł) to efekt zbiegu dwóch różnych świadczeń – np. emerytury własnej i części świadczenia po zmarłym współmałżonku.

Czas na złożenie wniosku

Osoby, które złożą wniosek do końca lipca i uzyskają pozytywną decyzję, mogą liczyć na wypłatę z wyrównaniem również za ten miesiąc. Późniejsze zgłoszenia skutkować będą naliczeniem świadczenia od daty złożenia dokumentów.

Jak działa renta wdowia

Renta wdowia to świadczenie łączone – może opierać się np. na 100% własnej emerytury i 15% po zmarłym małżonku, lub odwrotnie. Osoby, których świadczenia pochodzą z różnych instytucji (np. ZUS i KRUS), mogą otrzymywać wypłaty w dwóch różnych terminach, choć decyzja o przyznaniu świadczenia pochodzi tylko od jednej z tych instytucji.

Większość wypłat (około 90%) obsługuje ZUS, który do 10 lipca przyjął już ponad milion wniosków. Pozostałe przypadki rozpatrują m.in. KRUS, Biuro Emerytalne Służby Więziennej, wojskowe i resortowe jednostki emerytalno-rentowe.

Nie dla każdego. Warunki są konkretne

Nie każdy może skorzystać z nowego świadczenia. Aby ZUS mógł je wypłacić, trzeba spełnić kilka warunków jednocześnie: kobieta musi mieć minimum 60 lat, mężczyzna – 65, do dnia śmierci małżonka para musi pozostawać we wspólności małżeńskiej, prawo do renty rodzinnej nie może być nabyte wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, osoba wnioskująca nie może być w nowym związku małżeńskim.

W niektórych przypadkach, jeśli świadczenie przekracza trzykrotność najniższej emerytury, renta wdowia nie przysługuje. Dotyczy to ok. 5% przypadków. Obecnie odnotowano 36,8 tys. decyzji odmownych – najczęściej z powodu zbyt wysokich dochodów, braku wspólności małżeńskiej lub nowego małżeństwa.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%