To może być koniec popularnych lakierów hybrydowych w obecnym składzie. GIS ogłosił nowe zasady, które uderzą w całą branżę kosmetyczną.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o nadchodzących zmianach, które wpłyną na działalność tysięcy salonów kosmetycznych w całym kraju.
Od 1 września 2025 roku nie będzie można stosować w kosmetykach substancji TPO – składnika wykorzystywanego głównie w produktach do stylizacji paznokci.
TPO, czyli trimetylobenzoylodifenylofosfinian, jest powszechnie stosowanym fotoinicjatorem UV. To właśnie dzięki niemu lakiery hybrydowe i żele utwardzają się pod lampą UV.
Jak przekazał Główny Inspektorat Sanitarny, substancja ta została sklasyfikowana jako potencjalnie rakotwórcza i szkodliwa dla płodności.
Nowa klasyfikacja TPO wynika z aktualnych analiz toksykologicznych. W konsekwencji, zgodnie z unijnym rozporządzeniem CLP, substancja została zakwalifikowana do kategorii CMR 1B – co oznacza, że nie może być dalej stosowana w produktach kosmetycznych.
Zakaz zacznie obowiązywać 1 września 2025 roku. Do tego czasu producenci, dystrybutorzy i właściciele salonów mają czas na wycofanie produktów z rynku i dostosowanie się do nowych przepisów.
GIS apeluje, by nie robić zapasów wycofywanych produktów – może to oznaczać straty.
Zmiany obejmą przede wszystkim rynek produktów do stylizacji paznokci – żeli i lakierów hybrydowych, które zawierają TPO.
To duży cios dla całej branży, ale – jak podkreśla GIS – decyzja została podjęta w trosce o zdrowie klientów i osób wykonujących zabiegi.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz spabielenda z Pixabay
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Hulajnoga kontra opel na rondzie. Ucierpiała 14-latka
Kierująca Oplem dała się zrobić w .... przyjmując mandat.
Pl
22:38, 2025-05-16
O czym trzeba pamiętać, by nie narazić się na karę?
Najeży pamiętać, żeby nie głosować na tęczowego!
GŁOS NARODU!
20:30, 2025-05-16
Ostatni cios przed ciszą? Gazetki z atakiem na Nawrocki
Polacy odrąbcie wreszcie tą po-pis zarazę bo bonżur czosnkowski i kaLOL pisuar to zguba dla Polski. Jak czujesz się patriotą i prawdziwymi Polakiem który myśli o lepszej przyszłości i silnej Polsce wybierz Grzegorza Brauna. Po pis już był zabijają Polskę od 20 lat z ciebie śmieciarz robiąc i obywatela 3 kategorii. Braun przywroci godność z bycia Polakiem musisz tylko powiedzieć tak i na niego zagłosować. Zaufajcie temu człowiekowi udowodnił nie raz że zasłużył niedziela 18 Braun na tak
BraunTAK
18:23, 2025-05-16
Ostatni cios przed ciszą? Gazetki z atakiem na Nawrocki
Ciekawe czemu tak boją się tego Nawrockiego?
Pytanie
17:51, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz