Minione dni przyniosły Polsce wyjątkowo niespokojną pogodę. Ulewy, burze oraz gradobicia to zjawiska, które dały się we znaki wielu kierowcom. Gwałtowne opady gradu, zwłaszcza, stanowią duże zagrożenie dla pojazdów. Co zrobić, gdy grad uszkodzi nasz samochód? Czy możemy liczyć na odszkodowanie?
W drugiej połowie maja pogoda w Polsce była wyjątkowo kapryśna. Liczne burze i gradobicia spowodowały znaczne straty, zwłaszcza wśród właścicieli samochodów. Grad może spowodować poważne uszkodzenia karoserii, szyb czy innych elementów pojazdu.
Dlatego też, jeśli zauważymy nadchodzące gradobicie, warto jak najszybciej zjechać na parking pod zadaszeniem lub inne bezpieczne miejsce. Pozwoli to zminimalizować ryzyko uszkodzeń oraz zapewni nam większe bezpieczeństwo.
Jednak nie zawsze można uniknąć uszkodzeń. Czasem gradobicie zastaje nas w trasie, a schronienie się w bezpiecznym miejscu jest niemożliwe. Co wtedy? Naprawa uszkodzonej karoserii może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od skali zniszczeń. Czy istnieje sposób na pokrycie tych kosztów?
Podstawowe ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) nie obejmuje szkód spowodowanych przez gradobicie. Koszty napraw musimy wtedy pokryć z własnej kieszeni. Inaczej sprawa wygląda w przypadku posiadania ubezpieczenia AC (autocasco).
Autocasco zazwyczaj obejmuje szkody powstałe w wyniku różnych zjawisk atmosferycznych, w tym gradobicia. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami naszej polisy.
Niektóre ubezpieczyciele stosują wyłączenia odpowiedzialności, np. jeśli nie podjęliśmy odpowiednich środków, aby zabezpieczyć pojazd przed gradobiciem, mogą odmówić wypłaty odszkodowania.
Aby otrzymać odszkodowanie za szkody spowodowane gradobiciem, musimy jak najszybciej zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. W pierwszej kolejności warto przygotować dokumentację fotograficzną, która pokaże skalę zniszczeń. Zdjęcia uszkodzeń pojazdu, kul gradu oraz ewentualnych innych skutków gradobicia będą pomocne w procesie zgłaszania szkody.
Następnie należy skontaktować się z ubezpieczycielem i zgłosić szkodę. Ubezpieczyciel wyśle rzeczoznawcę, który oceni zakres zniszczeń i oszacuje koszty naprawy.
Do momentu wizyty rzeczoznawcy nie powinniśmy podejmować żadnych działań naprawczych, aby nie wpłynęło to na ocenę szkody.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
dd się napracowało, żeby zasłaniać wyrazy
Chory portal
20:28, 2025-07-04
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
Marsz ma pokazać, że się jednoczymy z rodziną po dramacie jaki ich dotknął porażającą w skutkach sytuacją. Klaudia nie żyje od zadanych ran fizycznych, a jeszcze są takie, których nie widać choć zostają na zawsze. I niestety są nawet ludzie, którzy powinni chronić drugich stosowaniem prawa, a łamią *%#)!&
.Cel
20:23, 2025-07-04
Z piekła slumsów do aresztu w Toruniu. Kim jest?
powiesić śmiecia
fff
20:10, 2025-07-04
Kolejna zmiana na newralgicznym skrzyżowaniu
Kak wskazuje praktyka polskim kierowcom nie przeszkadzają nawet najlepiej zaprojektowane i zbudowane drogi i skrzyżowania w tym, żeby powodować wypadki. To nie skrzyżowania są newralgiczne, tylko kierowcy.
też kierowca
17:53, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz