Zamknij

Przemysław Termiński zabrał głos w sprawie likwidacji WPiSM UMK. Co sądzi na ten temat senator?

12:08, 22.01.2019 online Aktualizacja: 12:09, 22.01.2019
Skomentuj Fot. Redakcja Fot. Redakcja

Oświadczenie senatora Przemysława Termińskiego skierowane do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Pan Jarosława Gowina w sprawie zagrożenia likwidacją Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Szanowny Panie Ministrze!

W dniu 1 października 2018 roku weszła w życie nowa ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”, zwana także „Konstytucją dla Nauki”. W związku z jej zapisami nowe statuty uczelni mają wejść w życie od 1 października 2019 roku, dlatego też obecnie są one projektowane. Projekt nowego statutu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest tworzony z uwagi na konieczność wdrożenia zapisów noweli ustawy, może spowodować, że z racji ilościowych kryteriów dotyczących zatrudnienia pracowników naukowych, zlikwidowany w konsekwencji zostanie Wydział Politologii i Stosunków Międzynarodowych.

Ta jednostka naukowa systematycznie dostosowuje się do wymogów Ustawy 2.0. Pracownicy WPiSM publikują w najwyżej punktowanych czasopismach naukowych w kraju i za granicą. W krótkim czasie osiągnięto jeden z najwyższych w Polsce wyników w ramach kryterium osiągnięć naukowych i twórczych oraz praktycznych efektów działalności naukowej. Pracownicy Wydziału wchodzą także w skład licznych rad naukowych i zespołów redakcyjnych. Najwyżej punktowane czasopisma naukowe z zakresu nauk o polityce, nauk o bezpieczeństwie oraz nauk o komunikacji społecznej i mediach, np. – Athenaeum, Polskie Studia Politologiczne, Polish Political Science Yearbook, czy Nowa Polityka Wschodnia – są afiliowane przy WPiSM.

Pracownicy Wydziału od lat pozyskują i realizują projekty finansowane ze środków NCN, NPRH i innych instytucji. Biorą oni także udział w licznych międzynarodowych konferencjach naukowych, organizując jednocześnie autorskie konferencje na Wydziale, w tym prestiżowy, coroczny Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Konsekwentnie realizowany jest proces umiędzynarodowienia, zarówno na polu nauki, jak i w wymiarze dydaktycznym (liczba studentów z programu Erasmus na Wydziale jest najwyższa w skali UMK i wciąż rośnie). 

Pod względem finansowym prowadzi się racjonalną politykę, spowodowaną między innymi oszczędnościami samego Uniwersytetu. Nie ma obecnie problemu z zadłużeniem Wydziału. Jedynym powodem planów likwidacji WPiSM jest mniejsza liczba pracowników naukowych niż ta zakładana w projekcie statutu UMK. Wzbudza to zrozumiały niepokój zarówno pracowników, studentów, absolwentów, całej społeczności akademickiej oraz nas – mieszkańców uniwersyteckiego Torunia.

W związku z tym chciałbym zapytać Pana Ministra:

- czy w ramach nowej ustawy ważniejsze dla istnienia danego wydziału, jest wypełnienie kryterium ilościowego niż dobre rezultaty w pracy naukowej?

- czy kwestia liczby pracowników naukowych na danym wydziale jest regulowana
w ramach ustawy, czy też jest to sprawa wewnętrzna danej uczelni?

- w jaki sposób Pan Minister widzi przyszłość takiej dyscypliny naukowej, jak politologia UMK w kontekście formalno-prawnych uwarunkowań zawartych w nowej ustawie „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”?

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

OspiOspi

0 0

Nie dość, że zdjęcie od czapy, to jeszcze jakie aktualne. Miedziak wraca do Nas? :D 21:23, 22.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%