Zamknij

Bieganie – jedna z najprostszych form aktywności fizycznej

artykuł sponsorowany + 00:00, 16.04.2022

Bieganie to jedna z najłatwiejszych i najpopularniejszych form aktywności fizycznej. To forma ćwiczeń aerobowych.

Niezależnie od tego czy biegamy w plenerze, czy na bieżni, nasz organizm spala znaczną ilość kalorii. Bieżnia kupiona np. w marbo-sport.pl to sprzęt, który umożliwia uprawianie joggingu przez okrągły rok, gdy za oknem panują niskie temperatury, pada deszcz czy śnieg. 

Bieganie doskonale dotlenia organizm, a tym samym wzmacnia płuca. Im więcej biegamy, tym rzadziej obserwujemy u siebie zadyszkę. Systematyczne bieganie wzmacnia serce i układ krążenia. Poprawia odporność organizmu. Ponieważ bieganie dotlenia organizm, zapewnia też lepszy sen. 

Regularne bieganie pozytywnie wpływa także na nasze zdrowie psychiczne. Poprawia nastrój, relaksuje, zmniejsza stres, poprawia naszą samoocenę, pomaga zwalczyć objawy depresji. Systematyczne treningi biegowe poprawiają pracę mózgu, zapewniają lepszą pamięć, zwiększają koncentrację. 

Poranne bieganie

Poranne bieganie dodaje nam energii na cały dzień. Rano nie jesteśmy zmęczeni pracą i innymi codziennymi obowiązkami. Organizm jest wypoczęty po całonocnej regeneracji. 

Rankiem można liczyć na luz na alejkach biegowych. Poranne treningi są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią tłumów. 

Wieczorne bieganie

Bieganie wieczorem to sposób na relaks po ciężkim dniu. Pozwala się odprężyć i odstresować. Korzystnie wpływa na jakość snu pod warunkiem, że nie biegamy bezpośrednio przed snem. 

Wskazówki dla początkujących

Pierwsze treningi mogą sprawiać trudność, szczególnie w przypadku osób początkujących, które do tej pory nie były aktywne fizycznie. Ale po kilku tygodniach regularnych treningów można liczyć na wyraźną poprawę kondycji. 

Powinno zmienić się też nastawienie biegacza. Bieganie stanie się ważnym elementem naszego życia, którego będzie nam brakować, jeśli z różnych powodów je zaniedbamy. 

Na początku nie wymagajmy od siebie zbyt wiele. Organizm musi stopniowo przyzwyczajać się do wysiłku. Osoby, które wcześniej nie biegały, powinny zacząć od krótkich dystansów. Należy biec wolno i równomiernie, małymi krokami skupiając się na oddechu. 

Na początku ważne jest wypracowanie prawidłowej techniki biegu. Przed każdym treningiem należy wykonać kilkunastominutową rozgrzewkę. Rezygnacja z rozgrzewki może doprowadzić do poważnych kontuzji. Po zakończeniu treningu wskazane jest wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających.  

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%