Zamknij

Niedzielski: w połowie maja zniesiemy stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego

07:53, 29.04.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Szczere słowa ministra na temat epidemii w Polsce. Co to oznacza?

W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego - powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

"Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego" - przekazał w rozmowie z PAP szef MZ.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych. 

[ALERT]1651211767242[/ALERT]

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AntuśAntuś

2 0

A wiecie, że w przypadku ogłoszenia mobilizacji na wypadek wojny nasi radni, posłowie i senatorowie nie mają obowiązku stawienia się by bronić Polski? Nieroby które najgłośniej krzyczą o patriotyźmie, Ojczyźnie i Konstytucji! Za wyszła ustawa poz 665 z 11 marca, która mówi że w razie wojny polskie kobiety nie będą mogły opuścić kraju. Będzie to dotyczyć głownie bezdzietnych i tych co mają dorosłe dzieci. Co nam szykują elity z davos i ich pajace marionetki politycy. 20:18, 30.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%