Zamknij

Toruń: zmarł naukowiec związany z UMK. Pożegnał go prezydent Zaleski

17:34, 29.12.2021 ddtorun.pl/informacja prasowa Aktualizacja: 17:37, 29.12.2021
Skomentuj fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne

Toruń: zmarł naukowiec związany z UMK. Pożegnał go prezydent Zaleski

W wieku 85-lat zmarł prof. dr hab. Józef Flik, konserwator malarstwa, były dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wieloletni pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, laureat Medalu Honorowego Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium" w 2007 r.

Józef Flik urodził się w 1936 r. w Bydgoszczy.

Ukończył studia z zakresu konserwacji dzieł sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1957 r.).

Był uczniem Leonarda Torwirta i Jerzego Remera.

Po studiach rozpoczął pracę w toruńskim Muzeum Okręgowym, gdzie zorganizował od podstaw Pracownię Konserwacji Malarstwa i Rzeźby, a od 1979 r. był wicedyrektorem ds. naukowych.

W 1984 r. podjął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika jako docent w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1991 r., a profesora zwyczajnego w 2000 r.

Pełnił szereg funkcji organizacyjnych: był kierownikiem Zakładu Technologii i Technik Malarskich, zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, prodziekanem i dziekanem (1999-2002) Wydziału Sztuk Pięknych.

W latach 1988-1993 zasiadał w Senacie UMK. Był przewodniczącym Rad Muzeów: Okręgowego i Etnograficznego w Toruniu, członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku, członkiem Komisji Konserwatorskiej diecezji chełmińskiej i diecezji toruńskiej oraz licznych towarzystw i organizacji międzynarodowych, m.in. International Council of Museums (ICON).

Prowadził badania, wykłady oraz seminaria z zakresu technik malarstwa sztalugowego, ściennego i rzeźby polichromowanej w wielu ośrodkach nauki i sztuki w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Autor ponad 100 prac konserwatorskich oraz dziesiątek kopii i rekonstrukcji malarskich. Specjalizował się w badaniach i konserwacji toruńskiego malarstwa portretowego i epitafijnego z XVI i XVII w., w tym portretach Mikołaja Kopernika, zwłaszcza najsłynniejszego z 1585 r.

Na podstawie badań stwierdził, że portret ten został przycięty w XVII w. i zrekonstruował pierwotny wygląd wizerunku, z konwalią w ręku.

Kopię rekonstrukcji tego portretu, autorstwa Profesora, otrzymał w 1991 r. papież Jan Paweł II.

Ustalił autorstwo i potwierdził autentyczność portretu Kopernika z katedry w Strasburgu, prowadził prace konserwatorskie pocztu królów polskich z Sali Królewskiej ratusza, oraz tryptyku "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga, znajdującego się w gdańskim Muzeum Narodowym.

8 listopada 2007 r. podczas jubileuszowego spotkania z okazji 50-lecia pracy zawodowej Profesora prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził Józefa Flika Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium".

Był też odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrną i złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami", Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Józef Flik zmarł 28 grudnia 2021 r.

[ALERT]1640795650769[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%