Zamknij

Naukowiec z UMK i doradca prezydenta Dudy nie będzie profesorem. Dlaczego?

13:39, 30.06.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj Fot. archiwum
REKLAMA

Naukowiec z UMK i doradca prezydenta Dudy nie będzie profesorem. Dlaczego?

Dr hab. Andrzej Zybertowicz przez lata związany z UMK, a obecnie doradca prezydenta Andrzeja Dudy, nie uzyska profesorskiego tytułu. Taką decyzję w tajnym głosowaniu  podjęło Prezydium Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

Podczas tajnego głosowania 5 głosów było za, 3 głosy przeciw oraz 3 głosy wstrzymujące się. Dlatego podjęto decyzję odmawiającą przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych.

Decyzje podjęto w wyniku wnikliwej analizy zgromadzonej dokumentacji w sprawie, w tym trzech recenzji sporządzonych na zlecenie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, które zawierały konkluzje o braku spełnienia przez kandydata warunków wymaganych do nadania tytułu naukowego profesora, jak i dwóch opinii Sekcji Nauk Humanistycznych i Społecznych.

Andrzej Zybertowicz jest socjologiem i doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Postępowanie w sprawie przyznania mu tytułu profesora nauk społecznych wszczęła w listopadzie 2017 r. Rada Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

[ALERT]1593518205596[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (10)

T-TT-T

5 4

Kolejna chluba UMK nie taka cudna, jak mogło się wydawać? 15:52, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Socjologia toruńskaSocjologia toruńska

8 6

Każdy, kto zna trochę Zybcia dobrze wie, że akurat na to sobie zasłużył - obiektywnie. 15:54, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Socjologia toruńskaSocjologia toruńska

2 7

Oczywiście dodam, że mam na myśli tytuł profesorski. 15:55, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

grogro

2 10

W Toruniu gdy elitę intelektualną stanowi Hartwig i jej syn oraz koleżanka wielgus, to będzie trudno jakiemuś profesorkowi się przebić. Brawo UMK ! brawo mieszkańcy! 17:35, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UMK=dno?UMK=dno?

4 6

czy, lepiej zamknąć tą szkółkę zamiast udawać,ze to uniwersytet i to jeszcze badawczy, wg, tow. A. Tretyna/kretyna? ,,,Ojciec – funkcjonariusz UB i strażnik obozu pracy w Mielęcinie, w którym torturowano więźniów. Dwaj bracia – funkcjonariusze więziennictwa. Kolejni – jeden zarejestrowany jako TW wojskowej bezpieki, drugi – funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. Siostra jako licealistka wstąpiła do ORMO – to najbliższa rodzina prof. Andrzeja Tretyna, który sam był w PZPR. Z kolei jego teść pełnił kierownicze funkcje w KW PZPR w Łomży.
Profesor Andrzej Tretyn pochodzi z resortowej rodziny – wynika z dokumentów znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej. Jego ojciec Edward Tretyn był funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego – pracował jako strażnik w Służbie Więziennej. Był także członkiem komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej, która podlegała Moskwie. „Politycznie pewny, do nacjonalizmu wrogi, ustosunkowany dobrze” – czytamy w dokumentach IPN w jego ocenie politycznej.
Wuj obecnego rektora UMK w Toruniu, Stanisław Tretyn (rocznik 1935), podobnie jak brat (czyli ojciec prof. Tretyna), pracował w Służbie Więziennej jako naczelnik Zakładu Karnego we Włocławku. Od 1956 roku działał także w PZPR – był zastępcą przewodniczącego gminnej Rady Narodowej we Włocławku i słuchaczem Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu. W październiku 1977 roku został sekretarzem ds. propagandy w Komitecie Wojewódzkim PZPR we Włocławku.
Z więziennictwem w czasach PRL byli też związani dwaj bracia prof. Tretyna. Ryszard (rocznik 1947) był zastępcą dyrektora w gospodarstwie pomocniczym przy Zakładzie Karnym we Włocławku, a Zbigniew Tretyn (rocznik 1953) pracował w Służbie Więziennej.
Z resortem był też związany inny brat – Leszek Tretyn, który podobnie jak inni członkowie rodziny Tretynów należał do PZPR. Był funkcjonariuszem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych we Włocławku.
Kolejny brat – Stanisław Tretyn (rocznik 1944), absolwent wydziału fizyki UMK w Toruniu, był zastępcą dyrektora w Przedsiębiorstwie Zagranicznym w Polsce „Wille”, które w latach 70. rozpoczęło działalność we Włocławku. W 1984 roku, gdy był pracownikiem włocławskiego „Drumetu”, został zarejestrowany przez Wojskową Służbę Wewnętrzną w Toruniu jako TW o pseudonimie Magda. W aktach znajdujących się w IPN widnieje zobowiązanie własnoręcznie napisane i podpisane przez Stanisława Tretyna. Jak czytamy w dokumentach IPN, TW „Magda” przekazywał wiarygodne informacje, miał bardzo pozytywny stosunek do organów KW WSW; wykazywał też inicjatywę i pomysłowość.
Jedyna siostra obecnego rektora UMK w Toruniu – Elżbieta Tretyn (rocznik 1957) – jako młoda dziewczyna zapisała się do ORMO, czyli Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Była wówczas uczennicą liceum i członkiem ZSMP, a wstąpiła do ORMO, ponieważ chciała się przyczynić do „ładu i porządku w Ojczyźnie”.
Z systemem komunistycznym był także związany teść prof. Tretyna – Julian Mosiejko, członek PZPR, który pełnił kierownicze funkcje w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Łomży. Wielokrotnie odznaczany należał do najbardziej zaufanych towarzyszy, o czym świadczą m.in. jego delegacje do Moskwy. W 1969 roku Julian Mosiejko wstąpił do ORMO... 20:30, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wsiok Wsiok

8 3

Przecież to oczywiste, że każdy kto widzi Zybertowicza to zdaje sobie sprawę że to gość z którym jest coś nie tak i jest nieźle nawiedzony. 21:02, 30.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UpadekUpadek

2 2

Do przedmówcy "UMK=dno". Po pierwsze - obecnym rektorem nie jest Tretyn. Po drugie - atak na elity intelektualne to klasyczna zagrywka faszystowska. Peany dla underclass i nienawiść wobec tych, którzy w życiu czegoś dokonali. Typowe zagrywki dla wielbicieli totalitaryzmu. 09:08, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qqqqqqqqqqqqqqqqqq

2 2

słusznie, jak można tytuł nadawać komuchowi pisowskiemu, nie martwcie się pisowcy jak nie daj Boże wygra duda ( wydmuszka) tytuł nada mu wśród nocnej ciszy 09:08, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Maska2Maska2

0 1

Dorobek naukowy dr hab Andrzeja Zybertowicza jest bardzo bogaty, zdecydowanie wystarczający w odniesieniu do wymagań proceduralnych. Naukowcem jest wybitnym. Szkoda jednak, że drugą nogą siedzi w wątpliwej jakości publicystyce nachalnie promującej swych politycznych patronów. 09:11, 01.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

0 0

Czyli super wykładowca z niezwykłym poczuciem humoru, lubiany, wyrozumiały dla studentów, nie może mieć własnego zdania, ani poglądów politycznych???
Trzeba go naprawdę nie znać i nie słuchać, żeby nie doceniać... 01:18, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA