Zamknij

Nie tylko książki! 100 lat Książnicy Kopernikańskiej. Co jeszcze możemy tam znaleźć?

09:00, 07.12.2023
Skomentuj Fot. Wojtek Szabelski dla UMT Fot. Wojtek Szabelski dla UMT

Książnica Kopernikańska obchodziła swój setny jubileusz. Aby uczcić historię tego miejsca w poniedziałek (4 grudnia) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbyła się gala, gromadząca liczne grono gości. Jednak warto pamiętać, że Książnica to nie tylko książki. 

[FOTORELACJA]9876[/FOTORELACJA]

Podczas Galii Jubileuszowe placówka została uhonorowana Statuetką Herbu Torunia, co jest wyrazem uznania dla jej znaczącego wkładu w kulturę regionu. Wojewódzka Biblioteka Publiczna-Książnica Kopernikańska w Toruniu stanowi dumę miasta, posiadając jedną z najcenniejszych regionalnych kolekcji zabytkowych w Polsce.

Bogactwo zbiorów Książnicy to rezultat wielowiekowych tradycji bibliotecznych Torunia, które sięgają XIII wieku. Placówka ta kontynuuje dziedzictwo biblioteczne miasta, będąc skarbnicą materiałów historycznych od momentu założenia Torunia w 1233 roku aż po czasy współczesne. Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku, a jej otwarcie nastąpiło symbolicznie 19 lutego tego samego roku, przypadającego na 450. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

 - Świętujemy dzisiaj stulecie Książnicy Kopernikańskiej, ale przede wszystkim mamy świadomość, że Książnica jest strażniczką, kontynuatorką o wiele dłuższego dziedzictwa najważniejszych instytucji, jak chociażby Gimnazjum Akademickiego, czy Biblioteki Rady Miasta, które gromadziły księgozbiory, dokumenty, manuskrypty właściwie od początków naszego miasta i które budowały taką świątynię mądrości dla mieszkańców Torunia. Różne ścieżki prowadzą do księgozbiorów bibliotek i wspaniale, że potraficie różnymi swoimi działaniami tak mocno otwierać się na społeczeństwo 

- mówił przewodniczący Rady Miasta prof. Marcin Czyżniewski. 

W czasie otwarcia, zbiory liczyły już około 100 tysięcy woluminów, a dyrektorem został Zygmunt Mocarski, wybitny bibliotekarz, historyk książki i bibliofil. Książnica szybko stała się największą naukową biblioteką publiczną ówczesnego województwa pomorskiego. Nie tylko gromadziła zbiory, ale także przyczyniła się do popularyzacji kultury i nauki w regionie.

Książnica to nie tylko książki. Można tam wypożyczyć także planszówki! Wybór ich jest naprawdę spory. W książnicy organizowane są także różne spotkania i prelekcje, na przykład z autorami książek. 

Od czwartku (7 grudnia) będzie można za darmo podziwiać wystawę "Z książką przez życie - 100 lecie Książnicy Kopernikańskiej". Otwarcie wystawy o godzinie 17:00 w Bibliotece Stare Miasto przy ul. Jęczmiennej 23. 

Zobacz także:

(W.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%