Zamknij

TOP 10 toruńskich najgorszych pomników. Zgadzacie się z naszym wyborem?

08:00, 19.12.2016
Skomentuj

Przedstawiamy subiektywny ranking najgorszych pomników w Toruniu. To te, które naszym zdaniem wcale nie upiększają miejskiej przestrzeni. Zgadzacie się z naszym wyborem?

Nr 1 Pomnik Żołnierzy Wyklętych

fot. Tomasz Berent

Przez torunian okrzyknięty „ziemniakiem ze skrzydłami” pomnik Żołnierzy Wyklętych stanął w 2014 r. w pobliżu Muzeum Etnograficznego. I do dziś wzbudza niechęć niektórych. Pewnie dlatego, że z głazu wystają skrzydła, które wielu kojarzą się z Husarią, nie zaś z żołnierzami wyklętymi.

 

Nr 2 Pomnik Jerzego Popiełuszki

fot. T. Berent

Spętany sznurem, z rozłożonymi rękoma. Pomnik Jerzego Popiełuszki, który stanął niedaleko Ślimaka Getyńskiego, raczej nie przykuwa formą. Dla niektórych to „syrenka”, a nie umęczony i błogosławiony ksiądz. Dużo lepiej prezentuje się monument znajdujący się w Górsku.

 

Nr 3 Pomnik Przyjaźni Polsko-Duńskiej

Ta rzeźba kilkanaście lat temu wywołała kontrowersje i została przeniesiona na obrzeże Starówki. Czemu? Bo kształtem przypominała fallusa. Dziś możemy ja „podziwiać” w ogrodzie Dworu Mieszczańskiego. Podoba się Wam?

 

Nr 4 Pomnik przy kościele pw. św. Faustyny

Epitafium Smoleńskie odsłonięto w 2013 r. Znajduje się ono na ścianie przy kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i świętej siostry Faustyny. Na obiekt składają się wizerunki Lecha i Marii Kaczyńskiej, a obok umieszczono tabliczki z nazwiskami ofiar katastrofy.

 

Nr 5 Planetoida

fot. T. Berent

Ten obiekt odsłonięto 7 lat temu podczas inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii. Sam Andrzej Szmak, pomysłodawca nie był zachwycony wykonaniem tej rzeźby.

 

Nr 6 Pomnik Jana Pawła II

fot. T. Berent

Odsłonięty w 2007 r., a utworzony z inicjatywy Rady Miasta Torunia, według projektu Stanisława Radwańskiego. Niestety, nie jest to najlepsza odsłona naszego świętego. Postać papieża wygląda tak, jakby za chwilę miał spaść z cokołu.

 

Nr 7 Mina morska

fot. T.Berent

Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej uroczyście otwarto w 2012 r. W jego centralnym punkcie znajduje się... mina, która jest darem marynarzy ORP "Toruń". To nieco ekscentryczny podarunek, ale i pamiątka po szkole dla oficerów. Nie sądzicie?

 

Nr 8 Pomnik Jana Pawła II

fot. T.Berent

Tak, tak. Jest ich kilka w Toruniu. Ten akurat stoi na terenie Katedry św. Janów. To postać papieża kroczącego.

 

Nr 9 Wózek z filmu "Prawo i Pięść"

fot. T. Berent

Taki właśnie wózek możemy zobaczyć w filmie "Prawo i Pięść" kręcony w Toruniu. Rzeźba upamiętnia to wydarzenie Jeszcze jakiś czasu temu, można było zakręcić korbką i posłuchać muzyki z filmu. Ten element jednak jakoś wyjątkowo polubili wandale, którzy wielokrotnie element niszczyli.

 

Nr 10 Pomnik Artylerzystów

fot. T. Berent

Niegdyś na pl. Zwycięstwa, dziś przy pl. ToMiTo. To pomnik z czasów PRL-u i tak też wygląda: głowy żołnierzy na skalnym bloku, który przedstawia zarys działa. 

 

(mil)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

wtwt

7 6

O gustach się nie dyskutuje, więc napiszę tylko, że trzeba wykazać się wyjątkową arogancją, żeby krytykować sztukę...

09:13, 19.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gustownygustowny

4 2

Śmiem sądzić, że robiąc sondę wśród artystów i tzw artystów n/t pomników obelisków, tablic, itp., to pytając grono 100 osób, jedna może max 2-3 wydałaby opinię pozytywną o projekcie kolegi, reszta skrytykowałaby. I tak już jest od niemal zawsze. Ten światek tak ma. Zawistni, złośliwi, szyderscy, małostkowi i ...pazerni. I gdyby każdy projekt poprzedzać zbieraniem oraz wysłuchaniem ich opinii, to żaden pomnik by nie powstał, tyle byłoby przeciwskazań, przestróg.

10:21, 19.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiqPiq

2 0

Odrębny gust to ładna łatka na brak wrażliwości estetycznej. Kanony estetyczne zachodu opierają się na pewnych zainstalowanych w kulturze aksjomatach takich jak harmonia, koherencja, współbrzmienie z otoczeniem, z którymi oczywiście można prowadzić dialog ale będąc w pełni świadomym reguł takiej konwersacji.

O estetyce w przestrzeni publicznej, a o rzeźbie, pomnikach w szczególności, trzeba rozmawiać gdyż dotyczy nas wszystkich, naszej wspólnej rzeczywistości wizualnej, która jest niczym innym jak ekspresją wartości naszej wspólnoty.

10:37, 19.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AndrzejAndrzej

3 2

Artylerzystów, wózek i mina przejdą. Reszta to rzeczywiście nędza.

10:51, 19.12.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Buba z IVcBuba z IVc

0 0

@Pig szacunek pięknie wszystko wyjaśniłaś-eś.
Ale Pomik Artylerzystów, moim skromnym zdaniem nie powinien się tutaj znaleźć.

09:59, 03.01.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%