Toruńska para sokołów wędrownych, Torka i Torek, z siedzibą na nieczynnym kominie PGE Toruń, powitała swoje pierwsze pisklęta. W gnieździe pozostają jeszcze jednak dwa jajka.
Sokole gniazdo na nieczynnym kominie PGE Toruń istnieje od ponad 10 lat, ale dopiero od 2018 roku sokoły wędrowne zaczęły tu budować swoje gniazdo. W 2019 roku PGE Energia Ciepła i PGE Toruń, we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, zainstalowały w gnieździe specjalne kamery, umożliwiając obserwację życia sokołów wędrownych na kominie PGE Toruń w czasie rzeczywistym.
Miejsce gniazdowania toruńskich sokołów na nieczynnym kominie PGE Toruń jest wyraźnie zaznaczone muralami sokołów wędrownych, namalowanymi na wysokości 110 metrów w listopadzie 2021 roku. Ogromny mural o wymiarach 7,5 m x 15 m jest widoczny z dużej odległości, co podkreśla znaczenie nieczynnego komina PGE Toruń jako najwyższej budowli w regionie.
Sokołowi wędrownemu przysługuje miano najszybszego zwierzęcia na świecie, osiągając prędkość nawet do 380 km/h podczas pikowania. Choć nosi w nazwie "wędrowny", jest ptakiem osiadłym. Dorosłe sokoły pozostają w okolicach swoich rewirów lęgowych przez cały rok, a migracje odbywają jedynie młode osobniki.
Zachęcamy do obserwacji życia toruńskiej rodziny sokołów wędrownych na stronie: pgetorun.pl/o-spolce/spoleczna-odpowiedzialnosc-biznesu/sokoly-wedrowne, gdzie można śledzić ich codzienne poczynania.
0 0
Pan dyrektor kowalski miał wyłączyć transmisję, ale jego szybciej wyłączyli (znaczy przenieśli do innej spółki)