Zamknij

Toruń| Gdzie na grzyby? Najlepsze miejscówki sezonu

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 12:00, 23.09.2023 Aktualizacja: 12:06, 23.09.2023
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Aż nóż się w kieszeni otwiera! Wrzesień to początek sezonu grzybowego. Wprawieni grzybiarze już szykują koszyki. Gdzie w takim razie możemy udać się na grzyby w okolicach Torunia? Ale uwaga, konkurencja w lasach rośnie!

Nowa era grzybiarzy

Wydawać się mogło, że zbieranie grzybów odchodzi do przysłowiowego lamusa. Nic bardziej mylnego! Ta forma rozrywki staje się coraz bardziej popularna wśród młodszego pokolenia. Kontent związany z grzybami staje się coraz bardziej popularny na TikToku, za spawa takich twórców jak ginciaaa, która często dzieli się swoimi przygodami z grzybobrania. Ginciaaa opowiada także o swoich kłótniach z innymi grzybiarzami, którzy często zażarcie bronią swoich tajemnic, związanych z najlepszymi miejscami do zbierania. 

Lista miejsc

My dzielimy się naszymi tajemnicami i przedstawiamy miejsca, te bardziej i te mniej znane, wśród grzybiarzy. Jednym z pierwszych miejsc na czele listy jest Barbarka. Tam obecność drzew liściastych zapewnia większą różnorodność grzybów. Bardziej wprawieni zbieracze potrafią tam nieźle się obłowić!

Do gorących miejscówek dla grzybiarzy należą również Osiek nad Wisłą i Cierpic, a także w okolicach Torunia polecane są lasy przy Łysomicach.

Mniej popularnym, acz podobno dobrym miejscem na grzyby jest las przy toruńskiej Skarpie. To dobra alternatywa dla tych, którzy nie mają sposobności na dalszą podróż. Możemy tam natrafić na "mniej szlachetne" gatunki grzybów takie jak czarne łebki i maślaki, ale jak mówią "lepszy rydz niż nic".

Na lewobrzeżu to lasy w okolicach Czerniewic robią furorę wśród okolicznych grzybiarzy. Nie wiele dalej, bo w lasach wylocie z Torunia przy drodze krajowej 91, często widać buszujących w runie leśnym amatorów zbieractwa. 

Wiele osób poleca też podtoruński poligon, ale tam obowiązuje ABSOLUTNY zakaz zarówno grzybobrania jak i zbierania runa leśnego, m.in. jagód, jeżyn i malin. Należy liczyć się z tym, że za przebywanie tam można dostać nawet 500 złotych mandatu.

Grunt to przygotowanie

Chociaż kleszcze bardziej kojarzą się z sezonem wakacyjnym, to z uwagi na wysokie temperatury, te pasożyty pozostają ciągle aktywne. Należy zatem o tym pamiętać wybierając strój do lasu. Pogoda kusi, aby założyć coś krótkiego, ale lepiej nie ryzykować i zasłonić jak najwięcej ciała. Warto używać oraz replikować preparaty odstraszające. Osoby częściej przebywające na łonie natury powinny pomyśleć o szczepieniach ochronnych. 

Kolejnym ważymy elementem jest nasza widoczność. Warto mieć elementy odblaskowe lub jaskrawe ubranie. 

Jeśli nie masz pewności co do danego gatunku grzybów, to najlepiej zostawić je w spokoju. Warto mieć ze sobą atlas grzybów lub na bieżąco sprawdzać znalezione okazy w internacie. o ile zasięg w lesie nam na to pozwoli. 

Zagubienie w lesie grozi każdemu, nawet najlepszym amatorom leśnych wędrówek. Warto zatem poinformować najbliższych, gdzie mniej więcej wyruszamy. W razie  zagubienia się najlepiej kierować się w prostej linii w jedną stronę. Pamiętaj, numery alarmowe działają nawet bez zasięgu. 

Zobacz także: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

grzybiaragrzybiara

0 1

my mamy swoje pewne miejsce.. Nawet jak jest sucho to tam grzyby są..bo jeździmy cała rodziną na dwa auta i tam szczymy... A później po dychu sprzedajemy przy trasie

19:08, 23.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%