Leśnicy z Nadleśnictwa Gołąbki (RDLP w Toruniu) mają doskonałe wiadomości. W tamtejszych lasach po raz pierwszy zauważono rysia. Co ciekawe, do leśników z innych toruńskich nadleśnictw docierają informacje o dwóch kolejnych rysiach.
W ostatnim czasie zwierzę widziano w okolicach Kaczkowa (leśnictwo Łysinin), kiedy przedefilował kilkadziesiąt metrów od filmującej osoby. Nie budził obaw, raczej podziw dla niespotykanej sylwetki dorodnego kocura.
Skąd w Gołąbkach wziął się dorodny ryś? Obroża telemetryczna, którą nosi zwierzę wskazuje, że jest on objęty programem badawczym.
Nie trzeba było długo szukać, leśnicy są w kontakcie z autorami projektu, którzy od kilku lat wysiedlają osobniki z hodowli zagrodowych do natury. Okazuje się, że ten ryś jest znany z imiennie i urodzenia.
Ścisła ewidencja wypuszczonych na wolność osobników, wskazuje, że ryś z Gołąbek to 1,5 roczny samiec imieniem Zygmuś.
Na wolność został wpuszczony w okolicach Drawska, co pokazuje, jak dalekie odbywa wędrówki. Obroża telemetryczna pozwala na precyzyjne określanie szlaków, areału osobniczego i zachowania konkretnego osobnika. Dzięki temu badacze dowiadują się o zwyczajach kocura, aktywności dobowej, a pośrednio o sukcesach łowieckich.
Pojawienie się pierwszego rysia zostało zauważone, są pierwsze opisy i amatorskie filmy. Podobnie, jak kilka lat temu ze zdziwieniem obserwowano w tamtym nadleśnictwie zasiedlenia Pałuk przez wilki.
Nie wszyscy dawali wiarę w powrót kolejnego drapieżnika. Na szczęcie ryś nie budzi takich obaw jak wilk.
Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, prowadzące „rysiowy" projekt, poinformowało toruńskich leśników o dwóch kolejnych rysiach na tamtym terenie. Jeden z nich to Cień i przemierza on lasy Nadleśnictwa Rytel i Czersk w Borach Tucholskich, a drugi - Grzybiarz - na razie zadomowił się na Krajnie w nadleśnictwach Runowo i Lutówko.
Ryś zamieszkiwał niegdyś prawie całą Europę, obecnie zachował się już tylko w kilku krajach. W Polsce niegdyś pospolity, dziś występuje tylko na wschodzie i południu kraju. Oczywiście chodzi swoimi ścieżkami, jak każdy kot nie lubi konkurencji.
Jako typowy mięsożerca żywi się ptakami i ssakami, jednak nie gardzi również padliną, drobnymi gryzoniami i płazami. Wybór pokarmu zależy od zagęszczenia gatunku ofiary, jej dostępności. Tam gdzie jest dużo zwierzyny drobnej, podstawę pożywienia rysia stanowią zające, króliki, kuraki leśne, w zimie zwierzyna płowa.
[ALERT]1605865686534[/ALERT]
uaa13:11, 20.11.2020
"torunskie lasy", lysinin na zachod od inowroclawia, a nadlesnictwo golabki to praktycznie wielkopolska, jakies 30 km od gniezna
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
3 promile i małe dzieci w aucie
Pewnie jakaś qrwa z Ukrainy.
Fan Stefana
17:22, 2025-07-05
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
Każdy może zaatakować czymkolwiek co ma pod ręką. Nie musi to być obcokrajowiec. To nie sytuacja się zmieniła, a ludzie. Ludzie przestają się szanować
Gość
08:18, 2025-07-05
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
dd się napracowało, żeby zasłaniać wyrazy
Chory portal
20:28, 2025-07-04
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
Marsz ma pokazać, że się jednoczymy z rodziną po dramacie jaki ich dotknął porażającą w skutkach sytuacją. Klaudia nie żyje od zadanych ran fizycznych, a jeszcze są takie, których nie widać choć zostają na zawsze. I niestety są nawet ludzie, którzy powinni chronić drugich stosowaniem prawa, a łamią *%#)!&
.Cel
20:23, 2025-07-04