Zamknij

Lekarka z CSWOT: Witaj się ze współpracownikami, unikając bliskiego kontaktu

09:49, 02.06.2020 ddtorun.pl/materiały prasowe Aktualizacja: 09:51, 02.06.2020
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Lekarka z CSWOT w Toruniu: Witaj się ze współpracownikami, unikając bliskiego kontaktu

Publikujemy artykuł opracowany wspólnie z lekarką - por. Anną Lachowską pracującą w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Już od ponad miesiąca trwa znoszenie ograniczeń i obostrzeń oraz  odmrażanie gospodarki. Od niedawna ponownie zostały otwarte urzędy, ruszyły przedszkola oraz nauczanie początkowe. Dla wielu osób to oznacza powrót do pracy wykonywanej stacjonarnie.

Choć ogromna rzesza ludzi czekała długo na powrót do „nowej normalności”, spore grono pracowników zmaga się ze strachem przed zarażeniem jaki towarzyszy osobom powracającym do pracy.  Aby ułatwić Wam bezpieczny powrót do pracy publikujemy porady Anny Lachowskiej – lekarki pracującej w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej 
w Toruniu.

Droga do pracy

Zadbaj o bezpieczne dotarcie do pracy. Wybierz najlepszy dla Ciebie środek komunikacji – jeśli  mieszkasz nieopodal miejsca pracy staraj się chodzić o ile to możliwe. Codzienny spacer lub przejażdżka na rowerze zapewnią Ci lepszą kondycję.

Dobierz odpowiednią  maseczkę w szczególności jeśli jeździsz na rowerze. Ważne, aby maseczka filtrowała powietrze jednocześnie nie blokując dostępu do tlenu, który jest potrzebny przy wysiłku fizycznym.

Jeśli musisz korzystać ze środków komunikacji miejskiej upewnij się, że jesteś bezpieczny, w końcu będziesz przebywał w zamkniętym pomieszczeniu z nieznanymi Ci ludźmi. Choć nie jest to obowiązkowe w komunikacji miejskiej warto używać rękawiczek ochronnych lub zdezynfekować ręce tuż po podróży. Upewnij się, że jesteś w bezpiecznej odległości od innych pasażerów.

Higiena w miejscu pracy

Po przyjściu do pracy umyj dłonie ciepłą wodą z mydłem (przez minimum 30 s) lub  zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu. Pamiętaj o zasadzie pomagającej zachować lepszą higienę, czyli „nic poniżej łokcia”, a więc zrezygnuj na czas pandemii z noszenia zegarka czy biżuterii, ułatwi to dbanie o higienę. Jeśli jednak lubisz nosić ozdoby, nie zapominaj o ich dezynfekcji.

Zadbaj także o swoje miejsce pracy, zdezynfekuj klawiaturę i mysz od komputera, zwłaszcza jeżeli, nie jesteś jedyną osobą korzystającą z tego sprzętu. Sprawdź czy jesteś w możliwie bezpiecznej odległości od współpracowników i czy Twój pracodawca zapewnił Ci higieniczne warunki pracy. Nie bój się mówić pracodawcy jeśli czujesz, że sytuacja może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia, w końcu wszyscy dopiero uczymy się żyć w pandemicznej rzeczywistości – warto zakomunikować, gdy zauważymy jakieś braki.

Przedmioty osobiste w pracy i nie tylko

Codzienna dezynfekcja ekranu lub klawiatury telefonu powinna stać się rutyną. Pamiętaj, jeśli na zewnątrz lub w pracy używamy rękawiczek nie sprawią one, że jesteśmy zupełnie bezpieczni. Jeżeli je zakładamy i dotykamy różnych rzeczy, to rękawiczki traktujemy jako „brudne”, używając w nich telefonu – sprawiamy, że on także staje się „brudny” – nie zbliżajmy go do twarzy, dopóki  go nie zdezynfekujemy.

Spotkania

Choć może nam się wydawać, że sytuacja wróciła do normy, kontakt z zarażoną osobą może być dla nas niebezpieczny. Witaj się ze współpracownikami, unikając bliskiego kontaktu. Słowne przywitanie, uprzejme skinienie głową czy pomachanie na powitanie powinno zadość uczynić grzecznościom. Rozsądnie rozszerzajmy krąg osób, z którymi się spotykamy. Ograniczajmy bliskie spotkania z ludźmi do minimum. Zamiast spotkań korzystajmy z nowych technologii: telefonów oraz wideokonferencji

Choroba

Jeśli czujesz się chory lub przeziębiony, masz temperaturę powyżej 37.5 postaraj się nie narażać współpracowników. Poinformuj przełożonego i skonsultuj się z lekarzem, ewentualnie zapytaj pracodawcę o możliwość wykonywania pracy zdalnie. 

Porad udzielała Anna Lachowska – absolwentka Wydziału Wojskowo–Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lekarz w trakcie specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. Pracuje jako kierownik zespołu zabezpieczenia medycznego w stopniu porucznika w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Pochodzi z rodziny z wojskowymi tradycjami. Jej dziadek, Stanisław Milewski, był słuchaczem Toruńskiej Oficerskiej Szkoły Artylerii i oficerem września 1939. Prywatnie jest żoną i mamą trójki dzieci, miłośniczką kryminałów, fantastyki i muzyki celtyckiej.

(ddtorun.pl/materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%