Zamknij

Kim była najmłodsza babcia na świecie? I skąd w ogóle wziął się Dzień Babci w Polsce?

06:03, 21.01.2016
Skomentuj Dziś Dzień Babci - skąd się wziął? fot. depositphotos.pl Dziś Dzień Babci - skąd się wziął? fot. depositphotos.pl

Dlaczego Dzień Babci obchodzimy właśnie 21 stycznia? I skąd wziął się Dzień Dziadka? 

Oto kilka ciekawostek, które mogą zaskoczyć każdego wnuczka:

1. Skąd wziął się Dzień Babci w Polsce? Okazuje się, że możemy za niego podziękować... poznaniakom. Zaczęło się od akcji tygodnika "Kobieta i Życie" - to jego dziennikarze w 1964 roku wpadli na pomysł uhonorowania polskich babć. Rok później do akcji dołączył Ekspress Poznański - wtedy datę święta ustalono już konkretnie na 21 stycznia. Dzień później ustalono Dzień Dziadka. Oba święta zostały szybko podchwycone przez Polaków w całym kraju.

2. Jak wyglądają obchody Dnia Babci i Dziadka w innych krajach? W USA początkowo Dzień Babci był obchodzony tylko Wirginii Zachodniej. Dopiero w 1978 roku święto zostało oficjalnie wprowadzone w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jako Narodowe Święto Dziadków. Symbolem tego dnia jest niezapominajka, a hymnem - pieśń - "A Song For Grandma And Grandpa". Święto dziadków obchodzi się także m.in. w Hong Kongu, Singapurze, Tajwanie czy Meksyku.

3. Ile trzeba mieć lat, by zostać dziadkiem? Prawdopodobnie najmłodszą babcią na świecie jest Rifca Stanescu, która doczekała się wnuka, gdy miała 23 lata. Mając 12 lat urodziła córkę, Marię, która z kolei urodziła synka, gdy miała 11 lat. Za najmłodszego dziadka na świecie uznaje się 27-letniego więźnia z Wielkiej Brytanii. Brytyjskie tabloidy donoszą, że mężczyzna sam został ojcem w wieku 14 lat, a jego córka zaszła w ciążę, gdy miała lat 13.

4. A jak duży jest wpływ dziadków na wnuczęta? Może być całkiem spory - nawet jeśli chodzi o sławne osobistości. Podobno pierwsze wersy znanego przeboju Metaliki "Nothing Else Matters" to ostanie słowa, jakie wypowiedział przed śmiercią dziadek frontmana zespołu, Jamesa Hetfielda.

5. Po co nam babcie? Zdaniem amerykańskiej antropolog prof. Kristen Hawkes to właśnie babcie są siłą, która napędzała ewolucję naszego gatunku. Babcie zajmują się wnukami, kiedy córki odstawiają je od piersi. Dzięki temu młode kobiety mogą szybciej mieć kolejne dziecko,bo nie muszą już zajmować się poprzednim. W ten sposób dzieci są odstawiane od piersi szybciej, ale wydłuża się ich wiek dorastania i później wchodzą w dorosłość. Dzięki babci córka może mieć więcej dzieci. 

(Alicja Wesołowska)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%