Obecnie w Toruniu powstają trzy nowe obiekty sakralne. Kościoły budowane są przez parafię św. Andrzeja na osiedlu JAR, parafię pw. bł. Matki Marii Karłowskiej oraz parafię p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Jak idzie budowa tych obiektów?
Kościół św. Andrzeja Apostoła dla mieszkańców osiedla JAR powstanie na rogu ul. Watzenrodego i Grassera. To najmłodsza parafia w Toruniu. Obecnie nabożeństwa odbywają się w kaplicy urządzonej prowizorycznie w wiacie. Rozpoczęła się już budowa domu parafialnego. Znajdą się tam trzy salki na działalność duszpasterską i społeczną oraz kaplica. Wszystko ma być gotowe za dwa lata. Znacznie dłużej potrwa budowa kościoła, który będzie kolejnym etapem tej inwestycji. Zajmie to około 15 lat.
Również kilkanaście lat jeszcze poczekają na nowy kościół wierni z parafii pw. bł. Matki Marii Karłowskiej na osiedlu Na Skarpie. Tutaj budowa już trwa. Wszystko ma być gotowe za około 13 lat. Co ciekawe w parafii tej dwa razy w miesiącu pieniądze z tacy przeznaczone są tylko i wyłącznie na budowę kościoła. Jedna taka zbiórka to około 4,5 tysiąca złotych. Obecnie wierni mają do dyspozycji kaplicę.
Trzecią świątynie buduje zgromadzenia o.o. paulinów na toruńskiej Skarpie. Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Na dwóch poziomach świątynia pomieści łącznie ponad 1000 osób (obecna kaplica 500). Wewnątrz znajdą się dwie kaplice: Kaplica Nieustannej Adoracji Najświętszego Sakramentu i Kaplica Różańcowa. Rozpoczęcie budowy kościoła parafialnego nastąpiło 25 sierpnia 2011 roku.
[ALERT]1579604091268[/ALERT]
Rol19:26, 21.01.2020
Parafia na Skarpie jest pw. bł. Marii Karłowskiej - słowo "Matki" było wcześniej przed "Marii", ale zostało usunięte, bo zbyt wiele listów przychodziło zaadresowanych na "Matki Bożej Marii Karłowskiej".
ANNAMARIA11:12, 23.01.2020
???????????????????????????
Tomasz13:27, 29.03.2020
A kiedy Domy parafialne oddadzą dla chorych, bezdomnych ????
Iw 03:47, 30.03.2020
Nie to juz sa zarty nie wieze na świecie jest tragedia a tu najważniejsze są kościoły . Brak mi słów . Hieny wredne 😠
do lw08:08, 30.03.2020
w czasach zarazy ludzie też budują, żyją, oddychają. daj coś od siebie, zamiast zaglądać innym kieszeń.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18
0 0
Tomaszu! a może coś od siebie przekażesz! chcesz dawać z cudzego. taki hojny!