Zamknij
REKLAMA

Toruń zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Oto, co będzie się działo

13:04, 07.01.2020 | ddtorun.pl
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Redakcja

Toruń zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Oto, co będzie się działo

W dniu 12 stycznia Toruń po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tematem tegorocznego 28. Finału WOŚP jest wsparcie dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Sztab Główny WOŚP w mieście Kopernika zaprasza do udziału w wydarzeniach, które odbędą się na Rynku Staromiejskim.

W sztabie głównym będzie kwestować blisko 380 wolontariuszy, którzy będą zbierali środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. - Podczas ostatniego finału WOŚP mieszkańcy Torunia byli bardzo hojni i dzięki ich wsparciu zebraliśmy 327447.66 zł, a licytacje w serwisie Allegro dodatkowo wsparły nas kwotą 13330.50 zł. Co dało łącznie kwotę 340778.16 zł – mówi Marcin Centkowski ze sztabu WOŚP w Toruniu.

- Dzień przed finałem o godz. 12 odbędzie się „Bieg dla WOŚP”. Wystartuje spod przystani AZS przy ul. Popiełuszki. Ponad 200 biegaczy przebiegnie trasę 5 km. – Ulica Popiełuszki będzie na kilka chwil wyłączona z ruchu i będą na czas biegu występowały na niej utrudnienia. Mamy nadzieję, że użytkownicy drogi będą wyrozumiali, bo raz do roku biegniemy w szczytnym celu. Prosimy o wyrozumiałość, uśmiech i kibicowanie biegaczom – mówi Piotr Marach ze Stowarzyszenia Marmel, organizator biegu.

W galerii ATRIUM COPERNICUS od godz. 9:00 do 19:00 będzie odbywało się „Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Mieszkańcy 8 miast (Bydgoszcz, Toruń, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa) staną ponownie do rywalizacji, której celem jest ustanowienie rekordu Polski w największej liczbie osób, które w ciągu 10 godzin przepłyną na jednym ergometrze wioślarskim dystans 500 m. Podczas ostatniego finału WOŚP rekord ustanowił Toruń: w czasie 10 godzin udało się przepłynąć dystans 155.5 km, a dokonało tego 311 osób. Na drugim miejscu uplasował się Szczecin (152 km/304 os.), a trzecie miejsce przypadło Bydgoszczy (151.5 km/303 os.). W zabawie biorą udział medaliści Igrzysk Olimpijskim, mistrzostw świata i Europy, polityce, przedstawiciele instytucji samorządowych oraz mieszkańcy. W Toruniu punkt kulminacyjny i sztafety rozpoczną się o godz. 11:00.

- Toruński finał rozpocznie się o godz. 10:00 blokiem dziecięco-młodzieżowym na scenie zlokalizowanej na Rynku Staromiejskim. W godz. 10:00-14:00 przed Dworem Artusa będzie można odwiedzić stanowisko Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym dowiemy się co na łapanie wiatru w żagle „mówią” prawa fizyki. – Sprawdzimy czy możemy nadać pęd zaglówce, na której stoimy, dmuchając we własny żagiel, a może tylko wiatr jest w stanie wprawić żaglówkę w ruch – mówi Piotr Zieliński z toruńskiego centrum nauki.

O godz. 15:00 w całej Polsce (w tym również w Toruniu) odbędzie się ściskawa. Pomysł toruńskiej Kompanii M3 tak spodobał się w fundacji WOŚP, że ta drugi rok z rzędu postanowiła przygotować konkurs dla sztabów. Miasto, w którym najwięcej osób ściśnie się w serduszku o pow. 20 m kw., otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł, która zostanie przeznaczona na zakup sprzętu dla wybranej placówki medycznej. Przypomnijmy, że w 2019 roku podczas jubileuszowej 20-tej ściskawy w Toruniu, w serduszku ścisnęło się 914 osób, co stanowi rekord w historii wszystkich ściskaw i jest rekordem Polski. Dzięki udziałowi mieszkańców Torunia – do toruńskiego hospicjum dla dzieci „Nadzieja” trafi sprzęt o wartości 50 tys. złotych.

Tradycyjnie finałom Orkiestry towarzyszą koncerty. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy zespoły: Trzy Korony 2000 (godz. 14:00-14:50), ETA (godz. 16:10-17:10), Maciej Tacher (17:30-18:00), DAGADANA (godz. 18:30-19:30) i Hunter (godz. 20:25-21:55).

W przerwach między koncertami na scenie będą odbywały się licytacje różnorodnych przedmiotów, z którym środki zasilą konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie można m.in. wylicytować: vouchery na zajęcia akrobatyczne, usługi kosmetyczne, fryzjerskie, weekend w Pałacu Romantycznym. Będzie również okazja, aby zdobyć ozdobny miecz rycerski.

O godz. 20:00 sztab główny podziękuje wszystkim dobrym aniołom za udział w finale. Po raz drugi odbędzie się laserowe światełko do nieba. Specjalny pokaz przygotowała firma Visual Sensation Laser Shows, znana w Toruniu m. in. z pokazów podczas festiwalu „Bella Skyway”, które odbywały się przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone