Zamknij

Bezdomni, seniorzy i rzemieślnicy w ogniu studenckich pytań - te historie mogą zaskoczyć! Czy było to trudne zadanie?

09:46, 19.12.2016 Adrian Aleksandrowicz
Skomentuj Studenci mieli trudne zadanie, fot. depositphotos Studenci mieli trudne zadanie, fot. depositphotos

Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej uczą się technik przeprowadzania wywiadu pod okiem redaktor Katarzyny Prętkowskiej. Aby wczuć się w role redaktorów, zostali podzieleni na trzy grupy. Muszą przeprowadzać wywiady z bezdomnymi, rzemieślnikami i seniorami. Jak im to wychodzi?

W ramach przedmiotu "Technika przeprowadzania wywiadu" studenci drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej dostali poważne zadanie. Podzieleni na trzy grupy: "Tacy jak my", "Stare, ale jare" i "Wehikuł czasu".

Studenci musieli przygotować wywiady z bezdomnymi mężczyznami, seniorami oraz rzemieślnikami. W ten sposób prowadząca zajęcia chciała pokazać, w jaki sposób dziennikarz powinien wyszukiwać ciekawych tematów i rozmówców.

- Chciałam, żeby studenci ośmielili się, przełamali bariery w rozmowie z obcymi im ludźmi, nauczyli się zadawać pytań, ale i słuchać innych - przyznaje w rozmowie z Dzień Dobry Toruń Katarzyna Prętkowska, prowadząca zajęcia. - Pomyślałam o osobach bezdomnych, bo często myślimy o nich stereotypowo, że to alkoholicy i nieudacznicy. Tymczasem oni mają do opowiedzenia tyle fascynujących historii i to jest na pewno dla studentów zaskoczenie. Rzemieślnicy, bo młodzi nie wiedzą kim jest zdun, modystka czy kuśnierz. To są już zanikające zawody. No i seniorzy, trochę odsunięci na boczny tor, którzy mają tyle młodym do powiedzenia. Myślę, że studenci podszkolą nie tylko warsztat, ale wyniosą z tych spotkań coś więcej, że może między nimi a ich bohaterami nawiąże się międzypokoleniowa więź.

Efekty prac trzech grup można podziwiać na facebookowych fanpage'ach.

Grupa "Tacy jak my" wybrała się już z wizytą w schronisku dla bezdomnych.

Efekty ich pracy podziwiać można tutaj.

"Stare, ale jare" to grupa, która zajmuje się rzemieślnikami. Udało im się m.in. zapytać torunian o to, kim jest zdun, czy modystka?

Inne filmiki przygotowane przez studentów można znaleźć tutaj.

Trzecia z grup, "Wehikuł czasu" w ramach zajęć rozmawia z podopiecznymi Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Toruniu.

Studenci odwiedzili dom opieki społecznej fot. Wehikuł Czasu/Facebook

Członkowie grupy zapraszają na swojego facebookowego fanpage'a (tutaj).

(Adrian Aleksandrowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%