Zamknij
REKLAMA

Marszałek Całbecki przekazał miliony na inwestycje w Ciechocinku. Tym razem...

10:10, 12.09.2021 | M.O.
Skomentuj Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
REKLAMA

Marszałek Całbecki przekazał miliony na inwestycje w Ciechocinku. Tym razem...

Marszałek Piotr Całbecki przekazał kierownictwu Uzdrowiska Ciechocinek umowę dotyczącą finansowania rewitalizacji XIX-wiecznej linii technologicznej w zabytkowej warzelni soli oraz historycznej pijalni wód mineralnych. Inwestycja wyniesie 4 mln złotych. 

Ciechocińska warzelnia soli to miejsce, w którym wciąż wytwarza się sól spożywczą tak, jak 180 lat temu. 

Wydobywana z podziemnych pokładów solanka jest odparowywana w otwartych panwiach, wykrystalizowane kryształki soli wybiera się na drewniany parownik, a potem układa w pryzmy.

Niejako przy okazji powstają ciechociński szlam i ciechociński ług, wykorzystywane do zabiegów leczniczych w uzdrowisku. Kluczowe w procesie produkcji są tu proste narzędzia i ręczna praca warzelników.

- Chcemy by Ciechocinek, perła Kujaw, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, wykorzystywało w pełni swój niezwykły potencjał

– podkreśla gospodarz województwa.

W części manufaktury mieści się od roku muzeum, w którym można zobaczyć m.in. urządzenia do uzdrowiskowej terapii fizykalnej i gimnastyki leczniczej, a także urządzenia warzelnicze.

Usytuowana w Parku Zdrojowym dawna pijalnia wód, dzieło znanego warszawskiego architekta Edwarda Cichockiego, to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych obiektów miasta.

Powstała w latach 80. XIX-wieku w formie krytej galerii spacerowej. Jest przykładem charakterystycznego dla uzdrowisk w całej Europie stylu szwajcarskiego (uzdrowiskowego), charakteryzującego się m.in. bogatą dekoracją snycerską. Przebudowana w międzywojniu, mieści obecnie m.in. kawiarnię.

Koszt obu przedsięwzięć rewitalizacyjnych to łącznie 4 miliony złotych. Inwestycje zostaną zakończone jesienią 2023.

(M.O.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%