Zamknij
REKLAMA

Zamek Bierzgłowski jest w modzie

07:50, 22.09.2015 | Katarzyna Fus
REKLAMA
Skomentuj
O historii zamku opowiadali pracownicy Diecezjalnego Centrum Kultury, fot. źródło Urząd Gminy Łubianka

Tylko w tym roku blisko 10 tys. turystów odwiedziło zamek w gminie Łubianka. O popularności tego miejsca świadczy to, że tylko z okazji „Europejskich Dni Dziedzictwa” zwiedzać zabytkowe mury przyjechał blisko pół tysiąca osób.  

Zamek Bierzgłowski można zwiedzać właściwie o każdej porze roku. Otwarta jest m.in. kaplica. Nie zawsze jednak jest możliwość poznania dokładnej historii miejsca. W ostatni weekend w rolę przewodników pełnili ks. Zbigniew Wawrzyniak, dyrektor Diecezjalnego Centrum Kultury, które zarządza zamkiem, oraz pracowniczka tej instytucji Ewelina Ziółkowska. Zwiedzający byli zachwyceni.

- Pomysł z udostępnieniem zamku do zwiedzenia był bardzo dobry - twierdzi Jolanta Walerych, mieszkanka Złejwsi Wielkiej. - Wybrałam się do Zamku Bierzgłowskiego z dziećmi, które były bardzo zadowolone i zainteresowane tym, co zobaczyły. Dzięki takim imprezom można poznać historię wielu ciekawych miejsc, a dodatkowo jest to świetna promocja dla gmin i wsi, gdzie takie typu obiekty się znajdują.

Dzięki otwartości duchownych do Zamku Bierzgłowskiego przyjeżdżają nie tylko turyści, ale i różne instytucje, które organizują tu konferencje, sympozja, ale i rekolekcje. Co roku tłumy gromadzi też turniej rycerski. Na wakacje przyjechało tu ok. 1400 osób.

 Wciąż jednak historia zabytku nie jest wszystkim znana.

- Myślę, że warto byłoby częściej organizować takie dni ze zwiedzaniem zamku wspólnie z gminą – mówi ks. Zbigniew Wawrzyniak. - Z pewnością chętnych do poznania zamku nie zabraknie.

Diecezjalne Centrum Kultury i od lat zabiega o to, by zabytkowe budowlę doprowadzić do dawnej świetności. Nie jest to zadanie łatwe. - Trzeba tu zrobić właściwie wszystko, bo zamek nie jest dobrze odbudowany, jest jedynie dobrze zabezpieczany – przekonuje ks. Zbigniew Wawrzyniak. - Należałoby naprawić więźbę dachową, wykonać termomodernizację, wymienić otwory, źródła ciepła na np. pompy ciepła. Warto byłoby też odrestaurować całą fasadę zamku, mury zamkowe, fosę. To wszystko jest do zrobienia. Projekty są, natomiast czekamy na nowe rozdanie unijnych funduszy i uruchomienie konkursów.

Zamek Bierzgłowski to średniowieczna siedziba Krzyżaków.  

(Katarzyna Fus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

PiernikPiernik

1 0

Ciekawe miejsce, blisko Torunia i co ważne zamek w całości. Mini Malbork . 20:16, 24.09.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UuuUuu

0 1

Jo. Nawet ujdzie. Byłeś tam? 20:23, 24.09.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Parasolka664Parasolka664

0 0

Byłam... zwiedziłam... ale nic nie przykuło mojej uwagi. Jakoś nie zrobiło na mnie wrażenia. 19:08, 29.09.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone