Zamknij
REKLAMA

Wsparcie dla strażaków z regionu. Skorzystają też Ci z Łubianki!

12:19, 08.10.2019 | AJ
Skomentuj
OSP Łubianka, fot. Mikołaj Kuras
REKLAMA

Wsparcie dla strażaków z regionu. Skorzystają też Ci z Łubianki!

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera strażaków z regionu w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Do tej pory, na rzecz zarówno jednostek Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych przeznaczył ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego kwotę prawie 44 milionów złotych.

W poprzedniej perspektywie finansowej realizowaliśmy program „Ludziom na ratunek - zakup sprzętu specjalistycznego dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego”. Dzięki niemu do jednostek OSP z całego regionu trafiło kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego w  akcjach ratowniczych. Było to:

49 aparatów do ochrony dróg oddechowych,

57 motopomp,

10 drabin ratowniczych,

7 defibrylatorów AED,

4 łodzie z przyczepą lub silnikiem,

5 silników zaburtowych,

4 kamery,

12 agregatów,

10 sań do ratownictwa lodowego,

19 wentylatorów oddymiających.

Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego to blisko 7 milionów złotych.

Co roku doposażamy straże pożarne  w niezbędny w ich pracy sprzęt. Rolą samorządu województwa, jak również samorządów, które na co dzień współpracują ze strażakami, jest niesienie pomocy tym, którzy w sposób bezinteresowny służą potrzebującym, oferują swój czas,  nierzadko narażają zdrowie i życie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Obecnie UM realizuje kolejny projekt dostarczania sprzętu do OSP. Całe przedsięwzięcie obejmuje wyposażenie 429 jednostek z województwa w 1222 jednostek sprzętowych. Wartość projektu to blisko 3 mln złotych. Na przekazywany sprzęt składa się:

460 ubrań specjalnych,

349 hełmów,

36 pomp pływających,

21 pomp szlamowych

6 pomp zanurzeniowych,

44 pilarki do drewna,

25 pił do betonu,

20 pił ratowniczych,

42 agregaty prądotwórcze,

42 aparaty ODO z czujnikiem,

42 parawany,

3 kamery,

110 radiotelefonów,

12 drabin,

10 motopomp.

Dodatkowo dzięki marszałkowskim środkom wybudowano nową jednostkę ratowniczo-gaśniczą i siedzibę Komendy Powiatowej PSP w Żninie oraz centrum szkoleniowe dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), a także wykonano termomodernizację 10 strażackich budynków na terenie siedmiu miejskich i powiatowych komend w Chełmnie, Grudziądzu, Lipnie, Mogilnie, Sępólnie Krajeńskim, Tucholi i Włocławku.

Ośrodek szkolenia strażaków w Łubiance to dwukondygnacyjny budynek z salami wykładowymi oraz zapleczem administracyjnym i socjalno-sypialnym oraz dwoma garażami dla wozów bojowych, a także nowoczesną infrastrukturą szkoleniową i sportową. Znajdują się tu między innymi wielofunkcyjne boisko, wieża do ćwiczeń praktycznych, ściana wspinaczkowa i bieżnia. Infrastruktura służy strażakom zawodowym oraz ochotnikom. Wartość wsparcia z naszego RPO wyniosła 8,6 mln złotych.

Siedziba Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z nowoczesną jednostką ratowniczo-gaśniczą powstała od podstaw w Żninie przy ulicy Dąbrowskiego. W dwukondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej 2,8 tysiąca metrów kwadratowych mieszczą się boksy garażowe na 12 samochodów, pomieszczenia dla załogi (szatnia, sypialnie oraz pomieszczenia sanitarne i kuchenne), a także sala szkoleniowa oraz część administracyjna. Jest także zaplecze do ćwiczeń, między innymi wspinaczkowych. Na dachu umiejscowione zostało lądowisko dla śmigłowców ratowniczych, z którego można przetransportować pacjentów do pobliskiego szpitala. Wysokość wsparcia na realizację inwestycji to prawie 13 milionów złotych.

[ALERT]1570529924248[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA