W minioną sobotę dla turystów została częściowo otwarta remontowana tężnia przy głównym deptaku w Ciechocinku. To realizacja zobowiązania, które odebrał od przedstawiciela wykonawcy robót marszałek Piotr Całbecki, kiedy 8 lipca wizytował obiekt.
Inwestycja obejmuje remont dwóch z trzech drewnianych, pokrytych tarniną konstrukcji, z których paruje aromatyczna solanka – właśnie tej przy deptaku, przy której robią sobie selfie niemal wszyscy odwiedzający Ciechocinek goście, i sąsiedniej – oraz remont obsługującej cały kompleks przepompowni solanki, a także zagospodarowanie terenu wokół (ścieżki, oświetlenie, zieleń).
- Mamy deklarację ze strony wykonawcy, że tężnia przy deptaku zostanie częściowo udostępniona spacerowiczom w ciągu kilku dni. Mam nadzieję, że tak się stanie. Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia kompleksu tężniowego dla miasta, którego pomyślność oparta jest w dużej mierze o wpływy z turystyki – mówił marszałek Piotr Całbecki, kiedy w ubiegłym tygodniu osobiście sprawdzał stan zaawansowania robót.
Budżet inwestycji, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku i zakończy w grudniu, wynosi 22 miliony złotych, lwią część stanowią w nim środki pomocowe Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020.
Tężnie solankowe – będące początkowo urządzeniami do przemysłowej eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione w miejsca służące naturalnym inhalacjom na gruncie modnej w XIX wieku medycyny fizykalnej – można spotkać w wielu miasteczkach Europy. Te w Ciechocinku są jednak wyjątkowe - stanowią największy tego typu kompleks na Starym Kontynencie.
Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. (Staszic, postać wielce dla rozwoju polskiego przemysłu zasłużona, ma swój skromny pomnik dłuta Edwarda Haupta w ciechocińskim Parku Tężniowym.) Trzecią - w roku 1859.
Remonty tężni muszą się odbywać regularnie co kilka-kilkanaście lat. Ten obecny obejmuje odtworzenie uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, odnowienie pomostów spacerowych i instalacji doprowadzającej solankę, a także wymianę tarniny. Ta ostatnia przyjeżdża tym razem do Ciechocinka z Bieszczad i Ukrainy. Na koniec obiekty zostaną oświetlone potężnymi punktowymi reflektorami – tak, jak robi się to w przypadku cennych zabytków architektury.
[ALERT]1626681096313[/ALERT]
anka21:20, 19.07.2021
,Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:
www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Tragiczny finał wypadku. 15‑latek nie żyje
60 km na hulajnodze to jest arcygłupie. Dobrze że zrobił komuś krzywdy lub nie wjechał komuś bezmyślnie pod koła. Naturalna selekcja bezmyślnej głupoty. Współczuję głupocie
Gość
03:41, 2025-07-16
IMGW ogłasza alert. Nadciąga załamanie pogody!
Planeta płonie!!! Uratują nas tylko nakrętki przymocowane do butelek, papierowe słomki / kubki, drewniane sztućce, wiatraki
Uśmiechnięta Koalicj
19:22, 2025-07-15
Toruń: Stomatolog na NFZ. Jakie są terminy?
"Lekarz" medycyny pracy, wizyta trwa 3 minuty, bez jakichkolwiek badań, należy tylko oświadczyć że jest się zdrowym, koszt 250-350zł. Znachor przyjmuje w budynku ul. Grudziądzka 144
Pracownik
19:11, 2025-07-15
Toruń: Stomatolog na NFZ. Jakie są terminy?
Lekarz, specjalista, dentysta przyjmuje na NFZ terminy kilku miesięczne... Ten sam lekarz, specjalista, dentysta przyjmuje prywatnie termin kilka dni
Patologia
19:03, 2025-07-15